با توجه به گرایش مردم جهان به اسلام پس از پیروزی انقلاب اسلامی شعار صدور انقلاب
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ بهمن ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: شعار صدور انقلاب تا چه حدی تحقق یافته است؟ ،گرایش مردم جهان به اسلام پس از پیروزی انقلاب اسلام

با توجه به گرایش مردم جهان به اسلام پس از پیروزی انقلاب اسلامی شعار صدور انقلاب تا چه حدی تحقق یافته است؟

پاسخ:

امروزه دین مبین اسلام دارای پیشرفت های قابل توجهی در زمینه جذب علاقمندان بی شماری به خودش شده است. این پیشرفت همه جانبه، مدیون احکام و دستورات نورانی و منطقی است که در قالب قرآن و روایات، دل خفتگان را بیدار کرده و به سوی خود جلب نموده است. البته نمی توان آمار و ارقام مشخصی ارائه نمود، ولی می توان با توجه به اعترافات غربی ها، به عمق این قضیه پی برد.لذا چند نمونه از این اعترافات بیان می گردد:
1. خبرگزاری ایتالیا، معروف به «انسا» اعلام کرد: «اسلام در همه جهان، از مرزها فراتر رفته است و برای دوباره برپا کردن زندگی، در دنیای بحران زده کنونی به سیستمی تبدیل شده است.»(1)
2. چندی پیش شبکه تلویزیونی BBC، برنامه ای به نام «فرزندان امام خمینی» ارائه کردکه در آن برنامه عنوان گردید : «اسلام، امروز بزرگ ترین مسئله غرب است. حتی یک مسئله جهانی است، اسلام، امروز نه تنها در خاور میانه. بلکه در همه جا، عالم گیر شده است و مبارزه با آن بسیار مشکل.»(2)
3. کلاوس کینکل. وزیر خارجه اسبق آلمان نیز می گوید: «در حالی که اسلام، در سی سال پیش از این، هیجده درصد جمعیت دنیا را داشت. اینک به یک چهارم جمعیت دنیا. یعنی یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر رسیده است.»(3)
4. روزنامه پر تیراژ «سیدنی مرنینگ هرالد» نیز می نویسد: «اسلام از مرزهای جغرافیایی عبور می کند، مکتب های سیاسی و رژیم های ملّی را پشت سر می گذارد و کشورهای گوناگون، شاهد تحرّک سیاسی و رشد پاینده اسلام خواهند بود.»(4)
از مجموع سخنان فوق می توان استنتاج کرد که اسلام، آرام آرام فراگیرتر از قبل شده است .به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دین مبین اسلام مورد استقبال شدید ملل مختلف جهان قرار گرفته است. عمده ترین دلیل بر این مدّعا، برخورد خشن دنیای غرب با موج اسلام خواهی در سرتاسر عالم است که نمونه بارز آن در تراژدی غمبار بوسنی و هرزگوین در قلب اروپای به ظاهر متمدن، به نمایش گذاشته شد، اما نکته جالب تر آنکه در کشورهای قاره آمریکا ـ که فاصله بسیار زیادی با ممالک اسلامی دارند و طبعاً تبلیغ اسلام در آنجا دشوارتر است ـ رشد اقبال و رویکرد مردم به آئین اسلام چشمگیر می باشد. با توجه به آمار به دست آمده از برخی از این کشورها، می توان صحّت این مدعا را مورد تأیید قرار داد:
1. آمریکا: امروزه در ایالات متحده آمریکا، حداقل هشت میلیون مسلمان زندگی می کنند. نکته جالب تر آنکه رهبران جامعه اسلامی آمریکا، تعداد افراد تازه مسلمان سفید پوست را بین 45000 تا 80000 نفر برآورد کرده اند.(5)
2. کانادا: طبق آمار منتشر شده، در این کشور در سال 1871 م، 13 مسلمان زندگی می کردند. این تعداد در سال 1901 به 300 تا 400 و در سال 1911 به 1500 نفر افزایش یافت. در سال 1951 حدود 2000 تا 3000 مسلمان در کاندا زندگی می کردند. در سال 1971 این رقم 10 برابر شد یعنی حدود 33370 نفر در سال 1981 م«1360 ش» به تعداد 98160 نفر رسید. در فاصلة سال های 1981 تا 1991، جمعیت مسلمانان به طور چشمگیری افزایش یافت و با رشد 158 درصدی، به عدد 253260 نفر رسید(6) و تا به امروز قطعاً بر این تعداد افزوده شده است.
3. برزیل: در کشور برزیل نیز بیش از 400 هزار مسلمان زندگی می کنند. این رقم از آنجایی اهمیت پیدا می کند که بدانیم اصولاً تبلیغ آنچنانی از دین اسلام در این کشور و سایر کشورهای آمریکائی صورت نپذیرفته است.(7)
4. آرژانتین: در این کشور نیز، بیش از 400 هزار مسلمان زندگی می کنند.(8)
5. ترینیداد و توباگو: در این کشور که به صورت چند جزیره می باشد، تا سال 1945 م، اسلام دینِ رسمی محسوب نمی شد. اما امروزه به قدری اسلام در آن پیشرفت کرده است که دراین کشور، بیش از هشتاد و پنج مسجد ساخته شده است. از این مهمتر آنکه حدود هشت درصد کل جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند و جالب تر آنکه، رئیس جمهور آن ـ نورمحمد حسنعلی ـ و بسیاری از اعضاء پارلمان و دیگر مقامات رسمی آن مسلمانند.(9) حکومت ترینیداد روزهای تعطیل اسلامی را، مانند عید فطر و... به رسمیت شناخته است.
6. گویان: در این کشور 130 هزار نفر مسلمان زندگی می کنند. نسبت جمعیت مسلمانان به کل جمعیت کشور 17 درصد است، ضمن اینکه این کشور 130 مسجد دارد که در نوع خود جالب توجه است.(10)
7. سورینام: در این کشور کوچک قاره آمریکا، 25 درصد از کل جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند. جالب آنکه در بین کشورهای نیمکره غربی، بیشترین تعداد مسلمانان در این کشور زندگی می کنند و حدود 150 مسجد در آن قرار دارد.(11)
این چند کشوری که نام بردیم، نمونه ای از کشورهای بسیار دور دست است، که از قلب جهان اسلام، یعنی منطقه خاور میانه به دور بوده اند، اما با این حال رشد اسلام در آن کشورها بسیار چشمگیر بوده است. اما در مورد اینکه آمار گرایش ملل مختلف جهان به اسلام، چه نسبتی با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران دارد، می توان اینگونه پاسخ گفت که پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، موج عظیمی از اسلام خواهی و مقابله با استعمار و سلطه قدرتها را در سطح جهانی به وجود آورد.
این جریان سیاسی یکبار دیگر اسلام را به عنوان یک قدرت تعیین کننده در جهان مطرح نمود و گریز از سلطه و ایستادگی در برابر استعمار و ایجاد قطب سیاسی جدید در جهان، در برابر دیدگاه مشتاق ولی مأیوس مسلمانان گشود. روند انقلاب اسلامی با آگاهی های عمیقی که در میان ملتهای مسلمان جهان بویژه در کشورهای اسلامی بوجود آورد، زمینه تحولات سیاسی ریشه دار و بینش ها و گرایش ها و حرکت ها و سازماندهی های سیاسی چشمگیری را فراهم آورد. پدیده کاملاً نو ظهور مقاومت در لبنان با الهام از انقلاب اسلامی وهمچنین جهاد اسلامی در مصر و دیگر کشورهای اسلامی، برای غرب بیش از آنچه که تصورّ می کرد وحشتناک و طلیعه جهنمی سوزان برای استکبار بود.
در میان غیر مسلمانان و در دنیای غیراسلام نیز به برکت انقلاب اسلامی، اسلام مشتاقان زیادی را به خود جلب کرده است. امروزه در دورترین نقطه چین، اسلام در حال پیشرفت است و روز به روز بر تعداد مسلمانان چین افزوده می شود. در کشورهایی همچون ژاپن، آمریکا و در بیشتر کشورهای اروپایی، گرایش به اسلام رو به افزایش است تا جائی که در اروپا هم اکنون اسلام، به طور رسمی، دین دوم اروپا شناخته شده و به تصویب رسیده است.
امروز در بیش از 50 دانشگاه معتبر دنیا، کُرسی اسلام شناسی وجود دارد. امروز به برکت پیروزی انقلاب، اسلام بیش از پیش در دنیا مطرح شده است و طرفداران فراوانی به سوی اسلام گرایش پیدا کرده اند. در چند سال اخیر در اروپا و آمریکا، هر چه کتاب اسلامی که به بازار عرضه شده بود، به فروش رفته است. به عنوان مثال دارالنّشر انصاریان که کتاب های اسلامی به زبان انگلیسی را عرضه می کند، در سال های اخیر هر چه کتاب در انبارهای اروپا و آمریکا داشته اند، به فروش رسانده اند. استقبال شدید مردم به کتاب های اسلامی به قدری زیاد بوده است که در آمریکا فروش قرآن را ممنوع کرده اند و شروع به رویارویی با فروش کتاب های اسلامی نموده اند.(12) اینها همه اثرات پیروزی انقلاب و صدورفرهنگ آن است. امروز در آسیای میانه، همان کشورهایی که حدود 70 سال در دام کمونیسم افتاده بودند، به برکت نظام اسلامی ایران، به اسلام روی آورده اند و در جایی که خواندن اذان و نماز جرم محسوب می شد، امروز صدای اذان از مأذنه های آن به گوش می رسد. امروز بیداری و گرایش زیاد به اسلام از سوی ملل مختلف جهان، اعم از اروپایی،آمریکایی،آسیایی،آفریقایی حاصل صدورفرهنگ ومعنویت انقلاب اسلامی می باشد.به تعبیر امام خمینی (ره): «پرتوِ اسلام از مرکز ایران، به هم دنیا رفته است. انقلاب ما صادر شده است و در همه جا اسم اسلام است.»

                                                                        نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. اختری، محمدحسن، جایگاه اسلام در جهان امروز، سلسله نشست های کانون گفتمان دینی، مرکز مطالعات حوزه علمیه قم، 1382، صص 4 و 3.
2. همان.
3. همان.
4. همان.
5. خانبگی، رامین، اسلام در آمریکا، تهران، مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی، انتشارات الهدی، 1381، ص 109.
6. اختری، محمدحسن، پیشین، صص 74-73.
7. همان، ص 63.
8. همان، ص 64.
9. همان، صص 200 تا 197.
10. همان، صص 61 و60.
11. همان، صص 192-191.
12. جایگاه اسلام در جهان امروز، پیشین، ص 14.