اصلاح نفس به وقت انحراف‏
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ بهمن ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: اصلاح نفس به وقت انحراف‏

1- ابو خدیجه گوید: به خدمت امام موسى بن جعفر علیه السلام رسیدم، حضرت به من فرمود: خداوند مؤمن را بواسطه روحى که از جانب خود در او قرار داده است همواره کمک و تائید مى‏کند، و این روح مادامى که او نیکى و پرهیز مى‏کند همراهیش کند و چون گناه و تجاوز کند از وى دور شود، و این روح با مؤمن است هر گاه احسان و نیکى کند از شادى به جنبش در مى‏آید و هر گاه بدى کند به قعر زمین فرو مى‏رود، پس اى بندگان خدا پیمان و شکر نعمتهاى خدا را با اصلاح کردن نفسهایتان بجا آورید تا یقینتان زیاد شود و سود ارزشمند و گرانبها بدست آورید. خدا بیامرزد شخصى را که قصد خیر کند و انجامش دهد و اگر قصد شر و بدى کند از آن روى گرداند. سپس فرمود: ما آن روح خدائى را با اطاعت خدا و عمل، زیاد مى‏کنیم (و به آن جان و رونق بیشتر مى‏دهیم).

2- امام صادق علیه السلام فرمود: نفس خود را از آنچه ضرر دارد باز دار پیش از آنکه از تو مفارقت کند، و بکوش در آزاد کردن نفست (از لغزش و شهوت و گناه و بالاخره از دوزخ) چنان که در طلب روزیت کوشش مى‏کنى، همانا نفس تو در گرو عملت مى‏باشد.

3- از امام صادق علیه السلام نقل شده، حضرت على علیه السلام فرمود: چنین رسم بود که چون فقیهان و عالمان به همدیگر نامه مى‏نوشتند، سه چیز را یاد آور مى‏شدند که‏ چهارمى نداشت: هر که همتش به آخرتش باشد خداوند او را از هم دنیا کفایت کند، و هر که درونش را اصلاح کند خداوند ظاهرش را اصلاح نماید و هر که میان خود و خدا را اصلاح کند خداوند میان او و مردم را اصلاح نماید.

4- على علیه السلام در نهج البلاغه مى‏فرماید: هر که میان خود و خدا را اصلاح کند خدا میان او و مردم را اصلاح نماید، و هر که امر آخرتش را اصلاح کند خداوند امر دنیایش را اصلاح نماید.

5- و نیز فرمود: هر که باطن خود را اصلاح کند خداوند ظاهرش را اصلاح نماید، و هر که براى دینش عمل کند خداوند دنیایش را کفایت نماید، و هر که آنچه را میان خود و خدا است نیکو گرداند خداوند آنچه را میان او و مردم است کفایت کند (امورى را که در رابطه با مردم است مانند احترام و عزت و حسن ظن و خوش نامى و ... بر وى مى‏بخشد).

6- و نیز فرماید: هر که اصلاح کند آنچه را میان او و خدا است خداوند اصلاح مى‏کند آنچه را میان او و مردم است.

جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، ص:169 -  171

 

________________________________________
شیخ حر عاملى، محمد بن حسن - صحت، على، جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، 1جلد، انتشارات ناس - تهران، چاپ: اول، 1364ش.