اطاعت پروردگار
ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: اطاعت پروردگار

1- امام باقر علیه السلام فرمود: مذاهب (و مکتبها و اندیشه‏ها) تو را فریب ندهد، سوگند به خدا شیعه ما نیست مگر آنکه خدا را اطاعت کند.

2- ابو حمزه ثمالى از امام باقر علیه السلام در ضمن حدیثى روایت کرده که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: نمیتوان بدست آورد آنچه نزد خداوند است مگر با اطاعت از خدا.

3- جابر از امام باقر علیه السلام روایت کرده که به من فرمود: اى جابر آیا بس مى‏کند کسى که خود را شیعه ما مى‏داند اینکه بگوید من دوستدار اهل بیت علیهم السلام هستم؟، سوگند به خدا شیعه ما نیست مگر آن که خدا را پروا دارد و از او اطاعت کند، اى‏ جابر شیعیان ما شناخته مى‏شوند به: تواضع، خشوع، امانت، یاد کردن خدا، روزه، نماز، نیکى به پدر و مادر، کمک به همسایگان فقیر، مساعدت به مسکینان، یارى بدهکاران و یتیمان از همسایگان، راستگوئى، تلاوت قرآن، نگهداشتن زبان از گفتار در باره دیگران مگر به نیکى، شیعیان ما امانتداران اشیاء در میان عشایر خود هستند، تا اینکه فرمود: محبوبترین بندگان نزد خدا پرهیزکارترین و عاقلترین مردم بطاعت خداوند است. اى جابر! تقرب و نزدیکى به خدا بواسطه! طاعت از خداوند است، و با ما برائت از آتش نیست، و هیچ کس بر خدا حجتى ندارد (بهانه‏اى براى فرار از عذاب ندارد)، هر که مطیع خداوند باشد ولى و دوستدار ما است و هر که و عصیان خدا کند دشمن با ما است، و کسى به ولایت ما نمى‏رسد مگر به عمل و پرهیزکارى.

4- امام باقر علیه السلام فرمود: سوگند به خدا همراه ما، از خداوند برائت نامه ندارد، و میان ما و خداوند خویشاوندى نمى‏باشد، و براى ما بر خدا حجتى نیست، و به خدا تقرب و نزدیکى پیدا نمى‏کنیم مگر بواسطه اطاعت از خدا، پس هر یک از شما مطیع خدا باشد ولایت ما او را نفع مى‏دهد، و هر یک از شما عصیان خدا را کند ولایت ما او را سود نمى‏بخشد، واى بر شما فریب نخورید، واى بر شما فریب نخورید.

5- امام صادق از پدرانش از رسول خدا علیهم السلام نقل کرده که فرمود: خداوند مى‏گوید: بنده من اطاعت کن مرا در آنچه بتو امر مى‏کنم، و صلاح و مصلحت خودت را بر من یاد نده.

6- از رسول خدا (ص) روایت شده که خداوند مى‏فرماید: هر بنده‏اى که مرا اطاعت کند او را به دیگرى وانمى‏گذارم، و هر بنده‏اى که مرا عصیان کند او را به خودش واگذار مى‏کنم سپس با کم نیست که در چه بیابانى به هلاکت برسد.

7- ابو بصیر گوید: از امام صادق علیه السلام از این آیه سؤال کردم: «بپرهیزید از خدا آن گونه که سزاوار پرهیز از اوست. (آل عمران/ 102)» امام فرمود: این پرهیز عبارت از این است که خدا را بدون عصیان اطاعت کرد، و بدون فراموشى ذکرش کرد، و بدون ناسپاسى شکرش را بجاى آورد.

8- امیر المؤمنین علیه السلام در نهج البلاغه مى‏فرماید: خداوند اطاعت از خود را غنیمتى براى هوشمندان قرار داده هنگامى که ناتوانان (از بدست آوردن اطاعت حق بعنوان یک غنیمت بزرگ) کوتاهى کنند.

جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، ص:96 -  98

 

________________________________________
شیخ حر عاملى، محمد بن حسن - صحت، على، جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، 1جلد، انتشارات ناس - تهران، چاپ: اول، 1364ش.