آراسته شدن به صفات پسندیده‏
ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: آراسته شدن به صفات پسندیده‏

1- امام صادق (ع) فرمود: خداوند پیامبر خود را به مکارم اخلاق (اخلاق نیکو) مخصوص گردانید، پس شما نیز خود را آزمایش کنید، اگر در وجود شما اخلاق نیکو باشد خدا را سپاس گوئید و در زیاد کردن خوى نیکو میل و رغبت کنید، حضرت مکارم اخلاق را در ده شماره به این ترتیب ذکر فرمود: یقین، قناعت، صبر، شکر، حلم، حسن خلق، سخاوت، غیرت، شجاعت، و مروت.

در حدیثى که در کتاب معانى الاخبار ذکر شده مثل خبر فوق مکارم اخلاق شمارش گشته ولى بجاى کلمه (حلم) کلمه (رضا) بکار رفته است.

باب 4- فیه 31 حدیثا:

2- امام باقر (ع) از رسول خدا (ص) نقل کرده که آن حضرت به على (ع) فرمود:

اى على! تو را در باره خودت به چند خصلت سفارش مى‏کنم پس آنها را حفظ کن سپس پیامبر فرمود: خداوندا یارى کن على را،؟ بعد فرمود: اما خصلت اول راستگوئى است، مبادا که از دهانت ابدا دروغى بیرون بیاید. خصلت دوم پرهیز و ورع است مبادا هرگز به خیانت جرات پیدا کنى، خصلت سوم ترس از خدا است بگونه‏اى که گوئى او را مى‏بینى، خصلت چهارم بسیار گریه کردن از ترس خدا است، که براى هر قطره‏اى در بهشت خانه‏اى برایت بنا مى‏گردد، خصلت پنجم بخشیدن مال و خون (جان) براى دین است، خصلت ششم گرفتن سنت من در نمازم و روزه‏ام و صدقه‏ام است، و اما نماز (در سنت پیامبر) پنجاه رکعت است‏ «1» و روزه در هر ماه سه روز است که پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهار شنبه‏ وسط ماه مى‏باشد، و صدقه کوشش و زیاده دادن آن است تا جایى که گفته شود اسراف کردى ولى اسراف نمى‏کنى، و بر تو باد به نماز شب و بر تو باد به نماز شب و بر تو باد به نماز شب، و بر تو باد به نماز زوال (نافله ظهر هنگام زوال خورشید از وسط آسمان).

و بر تو باد به خواندن قرآن در هر حالى، و بر تو باد به بلند کردن دستها در نماز و برگرداندن آنها (براى دعا)، بر تو باد به مسواک زدن با هر نماز و وضوئى، بر تو باد به اخلاق نیک که به آنها آراسته گردى، بر تو باد به پرهیز کردن از اخلاق بد، پس اگر انجام ندادى ملامت مکن مگر خودت را.

______________________________
(1)- باید یاد آور شد که منظور از پنجاه رکعت نماز عبارت از نمازهاى واجب و فریضه و نافله‏هاى آنها مى‏باشد که شبانه روز باید خوانده شود که هفده رکعت آنها نمازهاى فریضه بوده و ما بقى نافله‏ها است که دو رکعت نافله نماز صبح پیش از آن و هشت رکعت نافله پیش از نماز ظهر و هشت رکعت پیش از نماز عصر و چهار رکعت بعد از نماز مغرب و یازده رکعت بعنوان معروف نماز شب مى‏باشد، ولى در اکثر روایات مربوطه نمازهاى واجبه و نوافل پنجاه و یک رکعت شماره شده است که یک رکعت هم نافله نماز عشاء به حساب آمده است و مى‏توان آن را بدو رکعت نشسته انجام داد، اگر چه در روایت معروف امام حسن عسگرى (ع) در باره علامت مؤمن باز لفظ پنجاه رکعت ذکر شده است ولى باز همین روایت در بعضى کتب روایت پنجاه و یک رکعت بکار رفته است و تقریبا اجماع امامیه بر پنجاه و یک رکعت مى‏باشد اهل تحقیق مى‏توانند به مراجع مربوطه و یا کتاب اربعین علامه شهید شادروان سید محمد على قاضى طباطبائى مراجعه کنند.

 

جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، ص: 32