شما را تشویق و ترغیب به ازدواج‏
ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: شما را تشویق و ترغیب به ازدواج‏

اما از آیات خداى متعال فرموده است: وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى‏ مِنْکُمْ که امر به ازدواج مى‏فرماید، و نیز فرموده است: فَلا تَعْضُلُوهُنَّ أَنْ یَنْکِحْنَ أَزْواجَهُنَّ، که از ازدواج نکردن نهى مى‏کند و نیز در وصف و ثناى پیامبران مى‏فرماید: وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلًا من قَبْلِکَ وَ جَعَلْنا لَهُمْ أَزْواجاً وَ ذُرِّیَّةً، که در معرض منّت‏گذارى و اظهار فضل چنان فرموده است. و نیز به گونه درخواست در قالب دعا، اولیاى خود را ستوده و مى‏فرماید:

وَ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنا هَبْ لَنا من أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّةَ أَعْیُنٍ  بعضى گفته‏اند: خداى تعالى در قرآن مجید، هیچ پیامبرى را نام نبرده است مگر آن که متأهّل بوده است از این رو گفته‏اند: یحیى- على نبیّنا و آله و علیه السلام- ازدواج کرد، اما همبستر نشد، گفته شد حضرت یحیى براى رسیدن به فضیلت و اجراى سنّت ازدواج کرد! و بعضى گفته‏اند: به خاطر چشم فرو هشتن از نامحرمان ازدواج کرد. و اما عیسى- على نبیّنا و علیه السلام- وقتى که از آسمان به زمین فرود آید، ازدواج خواهد کرد و صاحب فرزند خواهد شد.

امّا اخبار: رسول اکرم (ص) فرماید: «نکاح سنّت من است، هر که سنّت مرا دوست دارد پس باید به روش من رفتار کند.

و نیز فرمود: «ازدواج کنید تا افزون شوید که من روز قیامت به جمعیّت شما افتخار مى‏کنم حتى به جنینى که سقط شده است

و فرمود: «هر که از سنّت من اعراض کند، از من نیست، براستى که نکاح سنت من است و هر که مرا دوست دارد باید به سنت من عمل کند.»

و نیز فرمود: «هر که از ترس فقر و عائله مندى ازدواج را ترک کند از ما نیست

که این حدیث علّت خود دارى از ازدواج را نکوهش کرده است نه اصل ازدواج نکردن را و فرمود: «هر که ثروتى دارد باید ازدواج کند.»

آن حضرت فرمود: «هر که از شما توان مالى دارد، باید ازدواج کند که ازدواج براى فروهشتن چشم و حفظ ناموس بهتر است و هر که توان مالى ندارد باید روزه بگیرد که روزه دارى مانع شهوت است.»

                        راه روشن،  فیض کاشانی ، جلد3، ص:80 -  81