اهمیت مجلس و اختیار نمایندگان‏
ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: اهمیت مجلس و اختیار نمایندگان‏

قرآن درباره‏ى امانت‏هاى الهى بیاناتى دارد. دولت مولود مجلس است. یعنى این مجلس است که نخست وزیر و وزیر را تعیین مى‏کند، پس اگر مجلس خوب باشد، دولت هم خوب مى‏شود. تذکر، سؤال، استیضاح از کارهاى مجلس است. نماینده‏ى مردم است که به فلان وزیر تذکر مى‏دهد و اگر به تذکرش اعتنا نشود، از وزیر سؤال مى‏کند و وزیر باید جواب بدهد و اگر تذکر و سؤال هم به جایى نرسید، وزیر را استیضاح مى‏کند و آن مجلسى که بتواند وزیر را پاى میز بکشاند، باید قدرت بزرگى باشد.

تصویب بودجه که سرمایه‏ى مملکت مى‏باشد. اگر تخصص و تعهد کم باشد مجلس با یک غفلت مى‏تواند دولت را مقروض کند و باعث آبروریزى دولت شود. تصویب بودجه کار مهمى است. عالى‏ترین مرجع براى رسیدگى به شکایات مردم، مجلس مى‏باشد. در مجلس کمیسیون‏هاى متعددى وجود دارد که مردم شکایات خود را به آن‏ها مى‏کنند. حالا اگر این کمیسیون‏ها قوى باشند، چه نقشى دارند و اگر ضعیف باشند چه اتفاقى مى‏افتد. اگر در کمیسیون پزشکى چند پزشک متخصص باشند، همچنین اگر در کمیسیون مخابرات افرادى متخصص وجود داشته باشند که تعهد هم داشته باشند و متخصص مکتبى باشند، کارها خیلى پیشرفت مى‏کند و درمقابل اگر افراد بى خبر و کم خبر باشند، کار پیشرفت نمى‏کند. براى وکلاى مجلس حق تفحص در تمامى مسائل وجود دارد. وکیل حق دارد در تمام مسائل مملکت وارسى کند. شخصیت قانونى و حقوقى دارد. هر وکیلى به هر وزارتخانه‏اى و به هر اداره و فرماندارى و استاندارى مى‏تواند وارد شود و از استاندار و فرماندار و بخشدار و مدیر کل توضیح بخواهد. حق وارسى کردن هر چیزى را دارد.

مسئله‏ ى قانون نویسى و تصویب قانون هم خیلى مهم است که در زمینه‏هاى مختلف در مجلس انجام مى‏شود. مجلس تمام قراردادهایى که بین ایران و غیر ایران بسته مى‏شود را نظارت مى‏کند. انتخاب رئیس جمهور با مردم است اما این که رئیس جمهور باشد یا نباشد اختیارش با مجلس است. مجلس مى‏تواند به رئیس جمهور رأى عدم کفایت بدهد. به دلیل عدم بى کفایتى بنى صدر، مجلس به او راى عدم کفایت داد. تمام چیزها به مجلس برمى‏گردد. بودجه مملکت، رئیس جمهور مملکت، قانون مملکت، قراردادهاى بین مملکت و دیگر کشورها همه به مجلس برمى‏گردد. گاهى ممکن است این ایستادن‏ها و نشستن‏ها در مجلس پنج میلیارد تومان، ده میلیارد تومان، بیست میلیاردتومان، دویست میلیارد تومان، ارزش داشته باشد و همه بند به نشستن و ایستادن نماینده باشند. خلاصه آن جا قهوه خانه‏ى قنبر نیست و مسئله خیلى مهم است.

من با بعضى از وکیل‏ها که صحبت مى‏کردم، با این که از وکیل‏هاى خیلى خیلى قوى بودند یکى از آنها مى‏گفت: من از این کار مى‏ترسم، چرا که مجلس باید بیست و پنج، شش کار مهم را انجام بدهد و در هر قانون آن باید دقت شود.

در زمان شاه سعى مى‏شد تمام کارها را به اعلى حضرت بند کنند. ولى در جمهورى اسلامى سعى شده است که تمام کارها از قدرت فرد گرفته شود و به قدرت ملت افزوده شود. در قانون خبرگان اول بهشتى که خدا او را رحمت کند و صدوقى و دستغیب و... بودند. سعى کردند که مهره‏ى خاص قدرت چندانى نداشته باشد و همه‏ى قدرت‏ها را گرفته‏اند و به مجلس داده‏ اند. حالا که مجلس اینقدر مهم است. اگر گفتند یک بار دیگر به پاى صندوق بیایید، نگویید: دو سه ماه پیش رفته‏ایم و دیگر حال این کار را نداریم. من براى افرادى که بى حال هستند، چند تذکر مى‏دهم که خسته نشوید.

اولًا وقتى امام مى‏گوید، تکلیف است و باید توجه کرد که در تکلیف تکرار وجود دارد. مگر نماز تکلیف نیست؟ ظهر آن را مى‏خوانید، باید عصر و شب هم آن را بخوانید. در سوره‏ى آل عمران آیه‏ى عجیبى مى‏باشد.

 

 

برنامه درسهایى از قرآن سال 64، مجلس‏شورا،انتخابات، ص: 3