چرا خدا جن‏ها را آفرید تا مردم را اذیّت کنند؟
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: چرا خدا جن‏ها را آفرید تا مردم را اذیّت کنند؟

نمى‏دانم چه کسى گفته که جن‏ها مردم را اذیّت مى‏کنند؟! جن‏ها چه کار به کار ما آدم‏ها دارند؟!

چرا ما آدم‏ها فکر مى‏کنیم جن‏ها مردم آزار هستند؟! جن‏ها کارى به کار ما آدم‏ها ندارند. آن‏ها دنبال برنامه زندگى خودشان هستند. من 37 سال دارم و در این مدّت، حتّى یک بار هم جن مرا اذیّت نکرده است.

البتّه آدم‏هاى زیادى مرا اذیّت کرده‏اند؛ امّا جن‏هاى بیچاره هرگز مزاحمتى برایم نداشته‏اند. گاهى باد، در اتاق را حرکت مى‏دهد و ما مى‏گوییم جن آمد. یا گربه‏اى، توى حیاط خانه سروصدا مى‏کند و خیال مى‏کنیم جن آمده است؛ در حالى که چنین نیست.

قرآن کریم، وجود جن را قبول دارد و در چندین آیه، از آن سخن گفته است و حتّى یک سوره نیز به نام «جن» در قرآن هست؛ امّا اصلًا حرف‏هاى بى‏پایه و اساس برخى که مى‏گویند جن‏ها موجوداتى موذى و ترسناکند، نمى‏پذیرد. تو خودت فکر کن ببین آیا این همه آدم‏کُشى‏ها و ظلم‏ها و دزدى‏ها و نیرنگ‏بازى‏ها و کلاهبردارى‏ها و چاقوکشى‏ها و خلاف‏کارى‏ها، کار جن‏هاست یا انسان‏ها؟ مردم مظلوم عراق را جن‏ها به رگبار گلوله مى‏بندند یا انسان‏ها؟ بچّه‏هاى بى‏دفاع فلسطینى را جن‏ها مى‏کشند یا آدم‏نماهاى اشغالگر؟ ثروت آفریقایى‏ها را جن‏ها به غارت مى‏برند یا آدم‏ها؟ مواد مخدّر را جن‏ها در دنیا پخش مى‏کنند یا آدم‏ها؟ به نظرم اگر قرار باشد بترسیم، از آدم‏ها باید بترسیم نه از جن‏ها.

برادرم! خدا موجودات زیادى را آفریده که بر سر سفره رحمت و لطف او نشسته‏اند و از نعمت‏هاى پروردگار استفاده مى‏کنند. خداى مهربان ماهى‏ها، پرنده‏ها، چرنده‏ها، خزنده‏ها و صدها نوع دیگر از موجودات را خلق کرده که هر کدام در جایى زندگى مى‏کنند. از این نظر، جن‏ها هم مثل بقیّه موجوداتند. اگر دیده‏اى که بعضى‏ها جن‏ها را بد و ترسناک معرّفى مى‏کنند، بدان که هیچکدام از آن‏ها جنّ ندیده‏اند. این‏طور حرف‏ها از روى ناآگاهى زده مى‏شود. فکرت را به این چیزها مشغول نکن.

                                                                     برایم از قرآن بگو، ص: 24