نحوه برخورد با تارک الصلاة
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: نحوه برخورد با تارک الصلاة

نظر قرآن کریم درباره ارتباط و معاشرت داشتن با افراد تارک الصلوة و روش برخورد با آنان چیست؟ لطفاً مرا در این زمینه راهنمایى کنید.

راه براى جذب افراد به نماز، در بحث ترویج نماز اشاره خواهد شد. «1»

بى تردید قرآن نسبت به فرد بى‏نماز دیدگاهى منفى دارد که مفسران ذیل آیات 5 و 11 سوره توبه بدان پرداخته‏اند. «2»

ترک نماز در گروه‏هایى- به ویژه جوانان- علت‏هایى دارد که ایشان را به روى نیاوردن به نماز یا ترک آن مى‏کشاند که بخشى از آن‏ها عبارتند از:

1. سستى عقیده به معاد یا خداشناسى. «3»

2. تأثیر منفى دوستان ناباب، خداوند متعال درباره عاقبت دوستى با افراد گمراه و ناباب مى‏فرماید: «ویَومَ یَعَضُّ الظّالِمُ عَلى‏ یَدَیهِ یَقولُ یلَیتَنِى اتَّخَذتُ مَعَ الرَّسولِ سَبیلا* یوَیلَتى‏ لَیتَنى لَم اتَّخِذ فُلانًا خَلیلا* لَقَد اضَلَّنى عَنِ الذّکرِ بَعدَ اذ جاءَنى وکانَ الشَّیطنُ لِلِانسنِ خَذولا؛ (فرقان، 27- 29) و به خاطر بیاور روزى را که ظالم دست خویش را از شدت حسرت به دندان مى‏گزد و مى‏گوید: اى کاش با رسول خدا راهى برگزیده بودم، اى واى بر من! کاش فلان [شخص گمراه‏] را دوست خود انتخاب نکرده بودم! او مرا از یاد حق گمراه ساخت، بعد از آن که آگاهى به سراغ من آمده بود، و شیطان همیشه مخذول کننده انسان بوده است».

3. ممکن است مشکلات مادى و سرخوردگى روحى، چنین مشکلى را پدید آورده باشد.

دوست شدن و گفتگو با چنین افرادى و گوش دادن به درد و دل ایشان و سخنان‏شان، کلید حل این مشکل‏ها را به دست مى‏دهد، در صورتى که علت اصلى ترک نماز شناخته شود، راه و چگونگى تشویق به نماز مشخص خواهد شد. البته چنان چه در مراحل مختلف لازم باشد، حتماً باید با افراد آگاه مشورت شود.

در زمینه روش برخورد با چنین افرادى باید توجه داشت:

الف) تشویق افراد باید با آرامش و اخلاق نیک باشد. « آل عمران آیه 159»

ب) در امر به معروف و نهى از منکر و تشویق، کردار و گفتار مى‏تواند نقش مؤثرتر و مهم‏ترى را ایفا کند. این مسئله، در تشویق زبانى بیش‏تر تأکید مى‏شود. اگر فردى بخواهد کسى را تشویق کند و یا از منکر باز دارد و به معروف هدایت کند، باید ادب را بیش‏تر رعایت کند. «4»

ج) بیان برخى از نعمت‏هاى خداوند و این که انسان با نماز خواندن مى‏تواند شکر بعضى از نعمت‏ها را به جا آورد و نیز یادآورى نعمت‏هاى خداوند موجب مى‏شود که انسان به یاد خدا باشد. « بقره آیه 152» و یکى از مصداق‏هاى یاد خدا با به پا داشتن نماز است. « طه آیه 14»

اگر تمام وظایف خود را انجام دادیم، ولى آن‏ها نپذیرفتند، مى‏توانیم با دورى کردن از آن‏ها مخالفت خود را اظهار بداریم.

__________________________________________________

(1). مطالعه کتاب‏هایى که در این زمینه نگارش شده مانند: قرائتى، یکصد و چهارده نکته درباره نماز و پرتوى از نماز و نیز: علامه مجلسى چون حق‏الیقین تألیف علامه مجلسى رحمه الله که به فارسى و در یک مجلد چاپ شده است/ منازل الآخرة، تألیف حاج شیخ عباس قمى رحمه الله در این زمینه مفید است‏

 (2). شیخ طوسى، تفسیر تبیان، ج 5، ص 174

 (3). از همین رو است که قرآن در آیات 3 بقره و 92 انعام عقیده به معاد، ایمان به غیب و خداشناسى را در کنار اقامه نماز ذکر مى‏کند

 (4). روش‏هاى امر به معروف و نهى از منکر در آیاد 110 و 114 آل‏عمران، 71 و 112 توبه، 17 لقمان و 41 حج و ... بیان شده است‏

                                       پرسمان قرآنى نماز، ص:86 -  87