فواید نماز و اعتقاد به خدا..........
ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: فواید نماز و اعتقاد به خدا ،ستون دین

فواید نماز و اعتقاد به خدا براى مؤمن چیست؟ چه اثراتى مى‏تواند در زندگى او داشته باشد؟

اگر مى‏خواهیم از حالت سستى در مسئله نماز خارج شویم، باید به آثار نماز و عواقب سبک شمردن آن توجه نموده و درباره آن تفکر کنیم؛ برخى از آنها عبارتند از:

1. نماز سدّى در برابر گناهان آینده است. همانا نماز از فحشا و منکرات جلوگیرى مى‏کند. « عنکبوت، آیه 45»

2. نماز به اعمال انسان ارزش مى‏دهد و در صورت قبولى آن، سایر اعمال هم پذیرفته مى‏شود. پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: در قیامت، ابتدا نماز بنده بررسى مى‏شود، اگر مورد قبول واقع شد، بقیه اعمال وى نیز بررسى مى‏شود و اگر قبول نشد بقیه اعمال رسیدگى نمى‏شوند.

3. نماز خُرد کننده شیاطین است؛ از این‏رو شیطان همواره مى‏خواهد انسان را از نماز دور کند. شیطان مى‏خواهد شما را از یاد خدا و نماز باز دارد. « مائده، آیه 91»

4. نماز ستون دین است پیامبراکرم صلى الله علیه و آله فرمود: نماز ستون دین است، هر کس نمازش را ترک کند، دینش را منهدم و خراب کرده است.

5. نماز شیطان را دور مى‏کند پیامبراکرم صلى الله علیه و آله فرمود: شیطان از بنى‏آدم مى‏ترسد، مادامى که بر نمازهاى پنج‏گانه محافظت مى‏کند، ولى وقتى در نماز سست شد، بر او مسلّط مى‏شود و او را وادار به ارتکاب گناهان کبیره مى‏کند.

6. نماز از ارکان دین است امام باقر علیه السلام فرمود: اسلام بر پنج چیز بنا شده است:

1- نماز، 2- زکات، 3- حج، 4- روزه، 5- ولایت.

7. نباید نماز را سبک شمرد پیامبراکرم صلى الله علیه و آله فرمود: کسى که نمازش را سبک بشمارد، از من نیست. واللَّه بر سر حوض کوثر بر من وارد نخواهد شد.

8. شفاعت اهل‏بیت علیهم السلام در قیامت: امام صادق علیه السلام فرمود: شفاعت ما به کسى که نمازش را سبک بشمارد، نمى‏رسد. «1»

9. نماز، مهم‏ترین وسیله براى ارتباط با خدا و نزدیکى به او و ضامن سعادت ابدى انسان است. اگر انسان به دنبال آرامش و آسایش روح و روان در این دنیا هم باشد، باز نماز است که چنین نتیجه‏اى مى‏دهد، چرا که نماز ذکر خداست: «ألا بذکر اللَّه تطمئن القلوب»»؛ آگاه باشید! تنها با یاد خدا دل‏ها آرامش مى‏یابد.

10. نماز، روح نظم و انضباط را در انسان تقویت مى‏کند.

__________________________________________________

(1). بحارالانوار، ج 79، ص202 ،224 ، 227 و 234  .

 

                        پرسمان قرآنى نماز، ص:69 -  70