تفاوت نمازخوان با تارک نماز
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: تفاوت نمازخوان با تارک نماز

تفاوت اهل نماز با کسانى که یک روز نماز مى‏خوانند و یک روز نمى‏خوانند، در جهان آخرت چگونه است؟

آگاهى از ارزش و اهمیت نماز و دانستن جایگاه نمازگزار، ما را به تفاوت نمازگزار و کسى که به نماز کم‏تر اهمیت مى‏دهد رهنمون مى‏سازد.

نماز در دین مقدس اسلام، از اهمیت ویژه‏اى برخوردار است و یکى از فروع دین و حتى ستون دین به حساب مى‏آید و قرآن کریم، با تعبیرهاى مختلفى، مانند «اقیمواالصلوة و ...» بر واجب بودن آن تصریح فرموده است، تا جایى که اگر نماز قبول شود، کارهاى دیگر هم زمینه قبولى پیدا مى‏کنند. «1»

قرآن کریم به جا آوردن نماز را سبب رستگارى مى‏داند «قد افلح من تزکى و ذکر اسم ربه فصلى»؛ « اعلى، آیه 14 و 15»

 به راستى رستگار شد هر که پاکى ورزید و نام پروردگارش را یاد کرد پس نماز گزارد. و نیز مى‏فرماید:

«وَ الَّذِینَ یُؤمِنُونَ بِالأَخِرَةِ یُؤمِنُونَ بِهِ وَ هُم عَلَى‏ صَلَاتِهِم یُحفِظُونَ»؛ « انعام، آیه 92»

 آنان که به آخرت ایمان دارند، به آن [کتاب قرآن‏] ایمان مى‏آورند و مراقب نمازهاى خویش هستند. در این آیه، از میان تمام دستورهاى دینى، فقط به نماز اشاره شده است و نماز مظهر پیوند با خدا و ارتباط با اوست؛ به همین دلیل، از همه عبادت‏ها برتر و بالاتر است. «2»

اهمیت نماز در روایات اسلامى نیز بر کسى پوشیده نیست؛ ازجمله:

سلمان فارسى نقل مى‏کند که در خدمت پیامبراکرم صلى الله علیه و آله نشسته بودم؛ آن حضرت شاخه خشکى را گرفت و تکان داد تا تمام برگ‏هایش فرو ریخت، سپس رو به من کرد و فرمود: سؤال نکردى که چرا این کار را کردم؟ عرض کردم بفرمایید چرا؟ فرمود: هنگامى‏که مسلمان وضو بگیرد و خوب وضو بگیرد و سپس نمازهاى پنج‏گانه را به جا آورد، گناهان او فرو مى‏ریزد؛ همانگونه که برگ‏هاى این شاخه فرو ریخت. «3»

حضرت على علیه السلام از پیامبراکرم صلى الله علیه و آله نقل مى‏کند که فرمود: نمازهاى پنج‏گانه براى امت من، مانند نهر آب جارى است که بر در خانه یکى از شما باشد. آیا گمان مى‏کنید اگر کثافتى در تن او باشد و روزى پنج بار در آن غسل کند، آیا چیزى از آن بر جسد او خواهد ماند؟! به خدا سوگند که نمازهاى پنج‏گانه براى امت من، چنین است. «4» هم‏چنین در روایتى مشهور که از امام باقر علیه السلام نقل شده است که فرمودند: اولین چیزى که بنده بدان محاسبه مى‏شود نماز است؛ اگر پذیرفته شد، اعمال دیگر نیز پذیرفته خواهد شد و اگر ردّ شود، دیگر اعمال نیز ردّ خواهد شد. «5»

__________________________________________________

(1). ر. ک: محمد باقر مجلسى، بحارالانوار، ج 10، ص 394

(2). ر. ک: همان، تفسیر نمونه، ج 5، ص 347

 (3). طبرسى، مجمع‏البیان، ج 5 و 6، ص 307

 (4). همان، 308

 (5). ر. ک: همان، بحارالانوار، ج 80، ص 25

                        پرسمان قرآنى نماز، ص: 60