💟 #زن و #مرد ، #لباس و پوشاک همدیگرند...💟
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: 💟 #زن و #مرد ، #لباس و پوشاک ،هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنتُم لِباسٌ لَهُنَّ

 

Image result for ‫پوستر زن و شوهر عروس‬‎🔰 #قرآن زن و مرد را #مکمل یکدیگر دانسته که در سایه #رابطه صمیمانه‌شان به رفع عیوب و نواقص یکدیگر می‌پردازند و با روابط حسنه فیمابینشان، پوشش بر عیوب یکدیگر می‌زنند. به همین دلیل تعبیر زیبای «لباس» برای این دو بکار رفته است

🌹«...هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنتُم لِباسٌ لَهُنَّ...»(بقره،187)

💠از این تشبیه پیامهای مختلفی می‌توان دریافت نمود که هم برای انتخاب اولیه و هم در ادامه موفق زندگی، مفید است:

✨1. همان‌گونه که لباس موجب #زیبایی و #زینت و #پوشش انسان است، زن و مرد نیز باید این‌گونه باشند.

✨2. همان‌طور که لباس گاهی کثیف می‌شود و نیاز به شستشو دارد، روابط زن و #شوهر نیز گاهی تیره می‌شود و نیاز به گفتگو و #تفاهم دارند.

✨3. در هنگام تابستان لباس تابستانی می‌پوشیم و در زمستان لباس زمستانی پس در هنگام عصبانیت و مشکلات و سختیهای زندگی هر طرف باید در برابر دیگری از اخلاق نرم‌تری برخوردار باشد و برای حل مشکل چاره‌اندیشی کنند.

✨4. لباس حافظ معایب و پوشاننده اسرار انسان است زن و شوهر نیز باید حافظ اسرار زندگی خود باشند.

✨5. لباس نزدیک‌ترین جنس به انسان است، زن و شوهر نیز باید با محبت و #عشق ‌ورزی نزدیک‌ترین فرد به هم باشند.

✨6. همانطور که لباس با انسان تماس بدنی دارد زن و شوهر نیز این چنین هستند.

✨7. لباسِ آلوده بدن را کثیف می‌کند، آلودگی اخلاقی نیز روابط زوجین را برهم می‌ریزد و مانع استحکام خانواده می‌شود.

✨8. انسان و لباس بیشترین همراهی را درسرما و گرما دارند، #زوجین نیز باید بیشترین همراهی را در کنار یکدیگر داشته باشند.

✨9. انسان باید مراقب لباس باشد تا لباس نیز حافظ انسان باشد. زن و شوهر نیز باید مراقب یکدیگر باشند تا هریک بخوبی مسئولیتهای خود را انجام دهند.

✨10. لباس را باید دید و انتخاب نمود‌و از آن محافظت کرد، زن و شوهر نیز بایستی پس از انتخاب از یکدیگر محافظت نمایند.

✨11. لباس را هر فردی مناسب با روحیات و سلیقه خود و مناسب اندام خود انتخاب می‌نماید پس همسر انسان نیز باید #هم_کفو و هم شان و مناسب او باشد.

✨12. لباس یکی از ابتدایی‌ترین وطبیعی‌ترین نیازهای انسان است #ازدواج نیز طبیعی‌ترین و فطری‌ترین نیاز انسان است.

✨13. لباس داخل و خارج خانه و لباس روز و شب متفاوت است، اخلاق و روحیات و حالات زوجین نیز باید این‌گونه باشد، در خانه راحت تر و خودمانی‌تر در اجتماع با حفظ شأن و کرامت انسانی مسلمان حضور داشته باشد.

✨14. لباس عیوب انسان را می‌پوشاند،‌زن و مرد هم باید عیوب یکدیگر را بپوشانند و از همدیگر نزد اطرافیان شکایت و بدگویی نکنند.


 
آیا پیامبر به به کفار ناسزا می گفتند؟
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: ناسزا ،پیامبر ،کفار

 

پاسخ 
اساس اسلام بر اخلاق، نزاکت، ادب بنا نهاده شده است، تا آن‌جا که پیامبر اکرم(ص) فرمود: «من از آن رو برانگیخته شدم که اخلاق کریمه [و صفات ستوده و انسانى را] در بشر به کمال رسانم»‏.[1] ‏از این‌رو؛ رهبران معصوم ما، زمانی که مشاهده می‌کردند مسلمانان، از کلمات ناپسند و رکیک استفاده می‌کنند، آنان را از آن بازمی‌داشتند.
خداوند در قرآن کریم در نکوهش دشنام و ناسزا گفتن می‌فرماید: «کسانى که غیر خدا را می‌خوانند دشنام ندهید، مبادا آنها [نیز] از روى [ظلم و] جهل، خدا را دشنام دهند».[2]
امام علی(ع) زمانی که می‌بیند در جنگ صفین اصحابشان به شامیان ناسزا می‌گویند، فرمود: «من خوش ندارم که شما دشنام دهنده باشید، اما اگر کردارشان را تعریف، و حالات آنان را بازگو می‌کردید به سخن راست نزدیک‌تر، و عذر پذیرتر بود».[3]
بر این اساس، اساساً فحش و ناسزا، کاری قبیح و زشت است؛ لذا انسان مؤمن فحّاش و ناسزاگو نیست. علاوه بر این؛ ناسزا موجب می‌شود که طرف مقابل هم ناسزا بگوید.
دشنام در اثر نبودن منطق و در اثر زبونى است. شخص تا می‌تواند لازم است طرف را با منطق مجاب نماید.
با این وجود، از دیدگاه اسلام و با استفاده از قانون "مقابله به مثل" می توان برای جلوگیری از رفتار متکبرانه و توهین‌آمیز دشمن، رفتاری متقابل را پیش گرفت.

[1]. طبرسى‏، حسن، مکارم الأخلاق، ص 8، قم، شریف رضى‏، چاپ چهارم، 1370ش‏.
[2]. انعام، 108.
[3]. سید رضی، نهج البلاغة، ص 323، قم، هجرت‏، چاپ اول، 1414ق‏.