زیارت قبور خاندان پیامبر ( ص ) از افضل اعمال است
ساعت ۱:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مفتی اعظم مصر ،علی جمعه ،زیارت

مفتی اعظم مصر با تاکید بر این که زیارت قبور به معنای شرک و کفر نیست ، گفت : زیارت آل البیت نبی ( ص ) از اقرب اعمال بوده و دارای بیشترین احتمال و رجای قبول الهی است .

به گزارش فارس ، علی جمعه مفتی مصر در مخالفت با سخنان برخی سلفیون مصری مبنی بر ضرورت تخریب ضریح بزرگان دینی و به ویژه ضریح رأس الحسین ( ع ) گفت : زیارت قبور یا ضریح بزرگان و صالحان لزوما به معنای شرک و کفر نیست . و در این زمینه با اشاره به سه اصل اساسی گفت :

اگر کسی درباره زیارت قبور صالحان بخواهد صحبت کند باید سه مسئله را در نظر بگیرد :

1 - هر عملی از برادر مسلمان را که می بیند حمل بر توحید و ایمان او کند .

2 - دومین مسئله آن است که بین توسل و وسیله قرار دادن و شرک تفاوت وجود دارد و خداوند متعال در آیه 35 مائده می فرماید :

«  یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و ابتغوا إلیه الوسیله و جاهدو فی سبیله لعلکم تفلحون »

وی در بیان این آیه تاکید کرد : این آیه به این معناست که تقرب به خدا به وسیله هر آنچه که شرع مقدس تعیین کرده و تعظیم شعائر الهی و آنچه که خداوند بزرگ داشته از جمله مکان ها ، زمان ها ، اشخاص و اموال مجاز است و مسلمانان در نزد قبر نبی مکرم اسلام ( ص ) و با دوست داشتن او به خداوند متعال تقرب می جویند .

 علی جمعه  در عین حال با اشاره به اختلاف دیدگاه درباره وسیله تقرب الی الله گفت : ممکن است برخی با توسل به قبور صالحان و یا سجده بر قبور و یا اطراف به دور آنها به عنوان وسیله تقرب به خداوند متعال مخالف باشند ، امانمی توانند با این مخالفتشان ، افراد و اماکن را از دایره وسیله به دایره شرکمنتقل کنند .

 3 - بین اینکه چیزی سبب و وسیله باشد و اعتقاد به اینکه آن چیز خالق و فی نفسه مؤثر است اختلاف وجود دارد پس اگر مسلمانی دیده شد که از فردی به غیر خداوند متعال مسئله ای خواست و از او طلب نفع  و یا ضرر کرد باید بدانیم که این مسلمان آن فرد را سبب خیر و شر می داند و نه خالق ، چرا که همه مسلمانان اعتقاد داردند به اینکه منفعت و مفسده  ، هر دو در دست خدا است و در این بین مخلوقاتی هستند که به اذن خدا نفع و یا ضرر می رسانند .

علی جمعه با توجه به سه اصل مطروحه خود عنوان کرد : اگر بدانیم مسلمانی که ضریحی را زیارت می کند ، زیارتش با اعتقاد به صالح بودن اهل قبر و به نیت قرب الهی بوده ، این زیارت عملی صالح است .

وی همچنین تاکید کرد زیارت آل البیت نبی ( ع ) از اقرب اعال است و توصیه کرد قبور را زیارت کنید که آن یادآوور مرگ است . نخستین قبری که که زیارتش بهتر است قبر نبی مکرم اسلا ( ص ) است و زیارت آن موجب مودت و نزدیکی با رسول خدا ( ص ) است .

خدایا به تمامی آرزومندان زیارت قبر مطهر پیامبر و تمام خاندان او را روزی کن .

التماس دعا

قضاوت با خواننده محترم

                                                                     منبع افق حوزه شماره 305


 
چرا غسل ، کفن ، دفن و قبر فاطمه زهرا ( س ) مخفی شد ؟
ساعت ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: فاظمه زهرا ( س ) ،سیلی ،پاره تن ،قبر مخفی

فاطمه زهرا  ( س ) در آخرین لحظات عمر خود به مولا علی ( ع ) وصیت کرد در ابتدا گواهی به یگانگی خداوند و حضرت محمد ( ص ) بنده خدا و رسولش و علی ( ع ) وصی و جانشین پیامبر و اینکه قیامتی است و روزی از داخل قبر برانگیخته می شویم .پس از اینها فرمودند یا علی خودت مرا شبانه غسل و کفن کن و شبانه بر من نماز بگزار و شبانه مرا دفن کن . هیچ کس از مرگ و قبر من با خبر نشود .

سؤال چرا ؟

جواب :

1 - اینکه مخصوصا به امت پیامبر بفهماند که چقدر به این خاندان ظلم شده

2 - متوجه سازد به اینکه آیا مزد رسالت دختر اشرف مخلوقات و همسر دومین شخصیت عالم مادر حسن و حسین و زینب و ام کلثوم که پدر و همسر  و دو عزیزش حسن و حسین و همچنین خودش که معصوم بودند چه ظلم ها شد

3 - خواست مردم بخود آیند و بشناسند مقام آنها و مظلومیت شان را  تا اینکه تا قیام حق بیدار شوند تا آرزوی دیرینه اش که برقراری حکومت حقه اسلامی بر آورده شود .

4 -می خواست متوجه سازد که مسلمانی به ادعا نیست چرا که خیلی ها ادعا داشتند و چه کارها در صدر اسلام نکردند.

5 - محفوظ ماندن بدن حضرت زهرا از جسارت دشمنان اسلام چرا که ممکن بود جسارت شود . چنانچه به بدن مطهر امام حسن  ( ع )جسارتها شد

پس ای امت پیغمبر مگر حدیث پیامبر اکرم ( ص ) را نخواندید که فرمود : فاظمه پاره تن من است هر کس او را بیازارد مرا آزرده و هر کس مرا بیازارد خدا را آزرده است .چه شد که فاظمهسیلی ها خورد و چی شد در خانه اش را آتش زدندند و چی شد که محسنش را کشتند وووو ........................................................................

مظلومیت اینقدر  جفا ظلم اینقدر و ...............................................

بماند تا قیامت و ..................................

وعده ما هم قیامت .......................................

                                   ای مسلمان و دوستار و محب اهلبیت ( ع ) التماس دعا


 
دیدگاه استاد کورانی نسبت به ( فیلم ظهور نزدیک است )
ساعت ٢:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ظهور نزدیک است ،استاد کورانی ،علی اصغر سیجانی

سؤال :

استاد کورانی آیا تطبیق هایی را که به نام شما می زنند مورد تایید شما هست یا نه ؟

جواب :

نه من اولا اینها را نمی شناسم و هیچ گونه این تطبیق ها را تأیید نمی کنم . از نظر علمی کار اینها مذموم است . اینها کار علمی نیست . کا تطبیق قطعی و جزمی کردند که تطبیق ها هم درست نیست . گفته اند سفیانی یعنی ملک عبدالله . با وجودی که سفیانی ، حاکم سوریه و از نسل ابوسفیان است . گفته اند یمانی یعنی سید حسن نصروالله . با وجود اینکه یمانی در خود یمن خواهد بود نه در لبنان یا عراق . بعد تطبیق کرده اند که خراسانی یعنی مقام مظم رهبری و شعیب بن صالح یعنی آقای احمدی نژاد . این تطبیق ها را نمی شود قبول کرد . تطبیق قطعی و تعیین ، معنی اش توقیت یا وقت تعیین کردن است . این یعنی زمان ظهور را مشخص کردن در حالی که ما در احادیث صحیح و متواتر اهل بیت ( ع ) داریم که تأکید فرموده اند این کار حرام است ؛ و کسانی که این کار را می کنند ،لعن شده اند . البته من کفته ام به امید اینکه این انقلاب منجر به ظهور حضرت امام زمان ( عج ) می شود ، این اشکال ندارد فقط به عنوان امید است . اما تعیین و تطبیق علمی صحیح نیست .

قابل توجه خوانندگان عزیز : دست اندر کاران این فیلم که کارگردان آن علی اصغر سیجانی می باشد ، یک ماه است که با تمام توان سعی کرده اند اظهرات این فیلم را مستقیما به تحقیقات علمی استاد کورانی نسبت دهند .

                                                                        منبع افق حوزه شماره 305


 
تازه های علمی
ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: پستان ،روغن شتر مرغ ،کرم آرایشی ،دوره بارداری

١ - بررسی محققان نشان می دهد : بیش از 2 ساعت  نشستن مقابل تلویزیون ، رایانه و بازی های رایانه ای ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد .

2 - بررسی ها نشان می دهد یکی از مهمترین دلایل رشد آمار ابتلا به سرطان پستان ، تاخیر سن مادرشدن است . یکی دیگر از دلایل مهم افزایش آمار ابتلا به سرطان پستان از هورمون درمانی است که توسط زنان برای مقابله با علائم یائسگی ، مورد استفاده قرار می گیرد .

3 - متخصصان می گویند : در مواردی که فرد دچار شکستگی می شود ، کیسه یخ روش مناسبی برای زود جوش خوردن است و باید در همان  24 ساعت اول استفاده شود ف تا از بروز ورم و خون ریزی جلوگیری کند .

4 - به گفته پژوهشگران انگلیسی ، نوشیدن مرتب آب در روز ، پوست را شفاف و جوان  می کند ، لکه های پوست را از بین می برد و سبب شیارهای پوست و جوان تر شدن پوست می شود . هم چنین  آب باعث بهبودی جریان خون در پوست شده و امکان تغذیه بهتر پوست را فراهم می کند .

5 - محققان ایرانی از روغن شتر مرغ ، کرم آرایشی بهداشتی تولید کردند . این کرم ، بر خلاف استفاده مستقیم روغن شترمرغ که ضایعاتی ایجاد می کند ، نفوذ پذیری بالایی برای پوست بدن دارد و خوراک بسیار خوبی برای آن محسوب می شود . این کرم با رطوبت بالا تهیه می شود و مصرف آن برای آن محسوب می شود . این کرم با رطوبت بالا تهیه می شود و مصرف آن برای پوست بسیار مفید است .

6 - نوزادان مادرانی که در دوره بارداری سیگار می کشیده اند ، بیش از دیگران در خطر ابتلا به نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد قرار دارند . محققان اعلام اعلام کردند : نیکوتین  موجود در سیگار می تواند رشد قسمت هایی از مغز که وظیفه  تنظیم تنفس را دارند ، با اخلال رو به رو کند .

                                                                                                  افق خانواده


 
آفات عبادت
ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ریا ،گناه ،عجب

1 - ریا

کسی که نه برای خدا ، بلکه برای جلب نظر مردم یا شهرت و مقام عبادت می کند عباداتش به هدر می رود . حتی گاهی شیطان پیش از عمل و در نیت اخلال کرده واز « قصد قربت » باز می دارد .

2 - عجب 

گاهی کارها ، با نام و برای خدا شروع شده ، اما شیطان در نیمه راه ، آن را با ایجاد غرور و خودپسندی و مهم دانستن عبادت ، تباه می سازد .

3 - گناه

گناهان ، آثار خوب عبادت را از بین می برند . همچنین کشاورزی که پس از ماهها تلاش و زحمت ، در اثر یک غفلت ، خمن محصولش گرفتار آتش شده و نابود شود .کاشتن نهال ، وقت چندانی ندارد ، ولی به ثمر رساندن آن و مواظبت از سلامت آن و ردودن آفت ها دشوار است .

در روایت آمده است که : عابدی مغرور و فاسقی شرمنده ، هر دو  وارد مسجد شدند ، فاسق ، بخاطر حالت توبه و پشیمانی ، دگرگونی گشت و مؤمنی صالح شد ولی عابد به خاطر غرورش ، فاسق از کار در آمد .

عنوان ها ی : ابعاد عبادت ، چگونه عبادت کنیم و  آفات عبادت  بر گرفته از کتاب خوب « نماز عشق حسین  » نوشته استاد قرائتی  می باشد


 
چگونه عبادت کنیم ؟
ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: آگاهانه ،عاشقانه ،خالصانه ،خاشعانه

روش عبادت را باید از قرآن و عترت آموخت . آنگونه که آدرس هر خانه را باید از صاحب خانه گرفت .

1 - آگاهانه

در حدیث است : دو رکعت نماز عالم ، بهتز از هفتاد رکعت نماز جاهل است . و رسول خدا ( ص ) فرمود : از نماز ، آن قسمتی مورد قبول است که انسان بر اساس تعقل و آگاهی بخواند .

امام صادق ( ع) می فرماید : هر که دو رکعت نماز بخواند و بداند با که سخن  می گوید و چه می گوید ، گناهانش بخشده می شود .

2 - عاشقانه

عبادت از روی عشق ، نشاط آور و لذت بخش است و آنگونه که بیمار از غذا لذت نمی برد ، عبادت کنندگان بی شوق هم ، از پرستش نمی برند .

امام صادق ( ع ) می فرماید : عبادت را به خودتان تحمیل نکنید . آنگونه که برای دیدار یک شخصیت محبوب ، نشاط و شوق داریم ، برای دیدار با خدا و پرستش او هم باید چنین باشیم بلکه فراتر از این شوق .

3 - خالصانه

ملاک ارزش و اعتبار عبادت ، اخلاص است و عبادت ناخالص و از روی ریا ، نفاق ، شهرت طلبی و عوام فریبی بی اعتبا و بی ارزش است . عبادت بی اخلاص ، همچون جسم بی جان و پیکر بی روح است .

4 - پرستش باید با قلبی سرشار از احساس عظمت خدا و کوچکی خود باشد . قرآن ، در وصف مؤمنان ، « خشوع در نماز » را بیان می کند .

برای خشوع در نماز ، باید نماز گزار چنان عبادت کند که گویا خدا را می بیند و ذلت و کوچکی خویش را در برابر قدرت و عظمت او حس کند . در حدیث است : خدا را چنان عبادت کن که گویا او را می بینی .

 


 
ابعاد عبادت ..
ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: تفکر در افرینش ،آموختن دانش ،خدمت به مردم ،انتظا حکومت عدل جهانی

عبادت فراتر از نماز ، روزه و امثال آن است . نیت صحیح و رنگ الهی دادن به کارها ،  آنها را عبادت و گاهی برتر از عبادت می سازد . همچون اکسیری که هر فلز بی ارزش را ، طلا می سازد . عبادت ،  قرار دادن همه ابعاد زندگی در مسیر خواست و رضای الهی است . از جمله :

1 - تفکر در آفرینش

امام صادق ( ع ) می فرماید :

« عبادت ، زیاد نماز خواندن و روزه گرفتن نیست ، همانا عبادت ، اندیشیدن در امر خداست  » .

2 - کسب و کار

رسول خدا ( ص ) فرمود : 

«  عبادت ، هفتاد بخش است ، برترین آنها طلب  حلال و به دنبال روزی رفتن است » .

3 - آموختن دانش

پیامبر ( ص ) فرمود :

« کار  کسی که برای آموختن حرکت کند ، تا باطلی را رد و گمراهی را هدایت کند . همچون چهل سال عبادت است  » .

4 - خدمت به مردم

روایات بسیاری خدمت به مردم و رسیدگی به مشکلات آنان را برتر از بسیاری از عبادت ها و حج مستحبی می داند .

5 - انتظار حکومت عدل الهی

پیامبر ( ص ) فرمود : « انتظار فرج ، برترین عبادت است » . البته انتظاری مثبت و سازنده همراه با تلاش برای دولت عدل مهدوی .

آری ، ابعاد و نمونه های عبادت ، قابل شمارش نیست و حتی نگاه پر مهر به پدر و مادر ، نگاه به چهره علما ، نگاه به قرآن ، کعبه ، رهبر عادل و یا برادر دینی هم عبادت است .


 
ریشه های عبادت ...
ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: عظمت خدا ،احساس نیاز ،فطرت ،توجه به نعمت ها

ما در این نوشتار به ریشه های عبادت می پردازیم که بدین شرح می باشد :

1 - عظمت خدا

انسان وقتی خود را در برابر عظمت و جلال خدا می بیند ، ناخوآگاه در برابر او احساس خضوع و فروتنی می کند . آن سان که در برابر یک دانشمند و شخصیت مهم ، انسان خویشتن را کوچک و نا چیز شمرده ، او را تعظیم و تکریم می کند .

2 - احساس نیاز و وابستگی

انسان در همه چیز ، نیازمند خداوند بی نیاز است . این احساس عجز و نیاز ، انسان را به پرستش وا می دارد . در بعضی احادیث است که اگر فقر و بیماری و مرگ نبود ، هرگز گردن بعضی نزد خدا خم نمی شد .

3 - توجه به نعمت ها

یاد آوری نعمت های بی شمار الهی ، انگیزه ای قومی برای توجه به خدا و عنایت اوست . در مناجات امامان معصوم ، ابتدا نعمت های خدا به انسان آمده ، آنگاه درخواست از او ، خداوند در سوره قریش آیه 4 و 5 می فرماید:

« فَلْیَعْبُدُوا رَبَّ هذَا الْبَیْتِ الَّذِی أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَ آمَنَهُمْ مِنْ خَوْف‏ »

مردم پرودگار کعبه را عبادت کنند ، که آنان را از گرسنگی سیر و از ترس ، ایمن ساخت .

4 - فطرت

روح پرستش که در انسان فطری است ، گاهی در مسیر  صحیح قرار گرفته و به « خدا پرستی » می رسد ، گاهی در سایه جهل یا انحراف ، به پرستش سنگ ، چوب ،  خورشید ، گاو ، پول ، ماشین ، همسر و طاغوت ها .

بعثت انبیا ، برای هدایت این غریزه فطری به مسیر درست است نه اصل عبادت

                                  بر گرفته از کتاب « نماز عشق حسین » نوشته استاد قرائتی


 
از عجائب روزگار
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: پیشرفت ،پشتکار ،از عجایب روز گار

گفته اند لازنه پیشرفت ، تجربه کردن ، پشتکار داشتن و پند گرفتن از خطاهاست . از عجایب روزگار اینکه ، ما واجد این ه شرط هستیم ؛ در تجربه کردن خطاهایمان پشتکار عجیبی داریم ، اما نمی دانم چرا پیشرفتمان سرعت لازم را ندارد !!!!!!!!!!!!!!


 
سیمای نماز
ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: لقمان ،ستون دین ،کلید بهشت ،اولین سؤال

بارزترین نوع عبادت و بندگی « نماز » است .

نماز ، مهمترین سفارش انبیا است . لقمان به فرزندش می گوید : پسرکم ! نماز را بر پای دار . « یا بنی اقم الصلاة »

نماز ، داروی نسیان و وسیله ذکر خداست : « اقم الصلاة لذکری »

نماز ، پیمان خداوند است . پیامبر خدا ( ص ) فرمود : « الصلاة عهد الله »

نماز ، نور چشم پیامبر عزیز است . « قرة عینی فی الصلاة »

نماز ، اهرم استعانت در غمها و مشکلات است .

نماز ، داروی تکبر است .

نماز ،  وسیله تشکر از نعمت های خداست . « فصل لربک و انحر »

نماز ، سیمای مکتب است . « الصلاة وجه دینکم »

نماز ، به منزله پرچم و نشانه مکتب است . « علم الاسلام الصلاة »

نماز ، پایه و ستون دین است . « و هی عمود دینکم »

نماز ، به منزله سر نسبت به تن است . « موضع الصلاة من الدین کموضع الراس من الجسد »

نماز کلید بهشت است . « الصلاة مفتاح الجنه »

نماز ، وسیله سنجش مردم است . « الصلاة میزان »

نماز ، اولین سؤال در قیامت است . « اول ما یحاسب به العبد الصلاة »

نماز ، همچون نهری است که انسان روزی پنج بار خود را در آن شستشو می دهد و دیگر چرکی نمی ماند .

نماز ، برای اولیای خدا شیرین و برای منافقان دشوار و سنگین است .

نماز ، درهم کوبنده شیطان است .

امام صادق ( ع ) پیش از وفات به اطرافیان خود فرمود :

هر که نماز را سبک شمارد ، مشمول شفاعت ما در قیامت نخواهد شد .

امام حسین ( ع ) ، می فرماید : حتی ظهر عاشورا در میدان مبارزه و در برابر تیرهای دشمن نماز را رها نکرد .

به پدران و مادران سفارش شده که اطفال خود را قبل از بلوغ ، مثلا از سن هشت سالگی وادار به نماز کنند .

                           برگرفته از کتاب نماز عشق حسین ( ع) نوشته محسن قرائتی


 
بیایید با هم ...
ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: اشک عرفات ،نماز ،طاغوت ،حسین جان

بیایید با هم بگوییم : حسین جان !

می خواهیم در پرتو نور تو حرکت کنیم ،

هم اشک عرفات داشته باشیم ،

هم در برابر طاغوت ها سر خم نکنیم ،

با معرفت به زیارت تو آییم و در قیامت در کنار تو باشیم ،

و همچون تو حتی در برابر تیرهای دشمن دست از نماز بر نداربم

                                              از سخنان استاد محسن قرائتی البته با کمی تصرف


 
نمازهای معصومین ( ع )
ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بلال ،صدای اذان ،عطر ،جنگ صفین

صدای اذان برای رسول خدا ( ص ) چنان جاذبه داشت که هنگام اذان به بلال می فرمود : « ارحنا یا بلال » ( 1 )

ای بلال : ما را از غم و اندوه رهایی بخش .

و آن حضرت می فرمود :

«  کسی که صدای اذان را بشنود و بی تفاوت بماند . جفا کرده است » . ( 2 )

در جای دیگر می فرماید :

« گرسنه از غذا سیر و تشنه از آب سیراب می شود ولی من از نماز سیر نمی شوم  » . ( 3 )

« هنگام نماز ، رنگ از چهره علی ( ع ) می پرید و می لرزید و می فرمود : وقت نماز رسیده ، وقت امانتی که خدا بر هستی عزضه کرد »  . ( 4 )

« علی ( ع ) در جنگ صفین ، گاهی به آسمان نگاه می کرد . ابن عباس علت آن را پرسید فرمود : برای اینکه نماز اول وقت ، از دستم نرود »  . ( 5 )

همان گونه که ماهی از شنا کردن خسته نمی شود ، اولیا ی خدا نیز از عبادت و نماز ، خسته و ملول نمی شوند .

اولیای الهی ، هنگام نماز ، عطر می زدند ، بهترین لباس را می پوشیدند ، و خوف و هراسان از آن بود که مبادا مورد عنایت خدا قرار نگیرند ، یا در نماز حالت خشوع و توجه نداشته باشند.

1 - محجة البضاء ، ج 1 ، ص 377 .

2 - نهج الفصاحه ، جمله 132 .

3 - مستدرک الوسائل ، ج 1 ، ص 174 .

4 - تفسیر صافی ، ج 2 ، ص 370 .

5 - سفینة البحار ، ج 2 ، ص 44 .

                                              بر گرفته از کتاب پرتویی از اسرار نماز محسن قرائتی


 
چرا عبادت ؟
ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: جن ،بعثت پیامبران

عبادت ، عالی ترین کرنش در برابر خداوند است .

آفرینش هستی و بعثت پیامبران ( عالم تکوین و تشریع ) برای عبادت است .

خداوند متعال می فرماید :

« و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون » ( 1)

هدف آفرینش جن و انس ، عبادت خداوند است .

کارنامه همه انبیا و رسالت آنان نیز ، دعوت مردم به پرستش خداوند بوده است :

« و لقد بعثنا فی کل امة رسولا ان اعبدوا الله و اجتنبوا الطاغوت » ( 2 )

روشن است که خدا ، نیازی به عبادت ما ندارد ،

« فان الله غنی عنکم » ( 3 )

و سود عبادت ، به خود پرستندگان بر می گردد ، همچنانکه درس خواندن شاگردان به نفع خود آنان است و سودی برای معلم ندارد.

1 - ذاریات ، آیه 56 .

2 - نحل ، آیه 36 .

3 - زمر ، آیه 3و 4 .

                                                  بر گرفته از پرتویی از اسرار نماز استاد قرائتی


 
حسین جان ...
ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: نماز ،تربت کربلا ،محراب

                      ( السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین )

حسین جان ! « اشهد انک قد اقمت الصلوة » گواهی می دهم که تو نماز را به پاداشتی .

حسین جان ! عصر تاسوعا یک شب مهلت خواستی و فرمودی : من نماز را دوست دارم و می خواهم امشب را نماز بخوانم .

حسین جان ! ابوثمامه را که هنگام نماز ظهر عاشورا را یادآوری کرد ف دعا کردی .

حسین جان ! در نماز ظهر عاشورا ، خود و یارانت تیرهای دشمن را به جان خریدید تا نماز به پادارید .

حسین جان ! صدای اذان علی اکبر را درظهر عاشورا می شنویم .

حسین جان ! ظهر عاشورا از مستحبات نماز مثل اذان و اقامه و جماعت و اول وقت دست برنداشتی .

حسین جان ! به خواهرت فرمودی : مرا در نماز شب فراموش نکن .

حسین جان ! عزت تو از پدری است که در کعبه متولد و در محراب شهید شد و از مادری که نور نمازش به آسمانها می رفت .

حسین جان ! سجده بر تربت کربلای تو ، سبب قبولی نماز ماست .

خواننده محترم از خدا بخواه که شیرینی نماز را بچشیم و به فرزندانمان بچشانیم .

                                  بر گرفته از کتاب پرتویی از اسرار نماز نوشته محسن قرائتی


 
دوستان ........
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: قفل دل ،شاه کلید ،تعطیلات

دوستان عزیز مهم نیست تعطیلات تمام شد

و مهم نیست که قفلها دست کیست

مهم این است که کلید ها دست خداست

از ته دل از خداوند متعال می خواهیم شاه کلید تمام قفلها را عیدی بگیرید .


 
مردان آهنین
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مردان آهنین ،مسلم دارابی ،علی اسماعیلی ،کمال شریفی

از  مردان آهنین  کسانی که مقامهای اول تا چهارم را کسب نمودند  اسامی آنها به ترتیب رتبه بدین شرح می با شد :

1 - جناب آقای مسلم دارابی

2 - جناب آقای علی اسماعیلی

3 - جناب آقای کمال شریفی

4 - جناب آقای کریم تالشی

ایجانب کسب  این مقام را به این عزیزان تبریک می گویم و  مخصوصا  از جناب آقای کمال شریفی بخاطر اخلاق خوبش تقدیر و تشکر می کنم

 


 
دستور العمل جامع و کامل آیة الله العظمی بهجت ( ره )
ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ایت الله بهجت ،دستور العملجامع عرفانی

کسی که به خالق و مخلوق متیقن و معتقد باشد ،

و با انبیاء و اوصیاء ( ص ) جمیعا مرتبط و معتقد باشد

و توسل اعتقادی و عملی به آنها داشته باشد

و مطابق دستور آنها حرکت و سکون نماید

و در عبادات ، قلب را از غیر خدا خالی نماید

فارغ القلب ، نماز را که همه چیز تابع آن است انجام دهد

و با مشکوکها ، تابع امام عصر ( عج ) باشد : هر که را که امام مخالف خود می داند با او مخالف باشد ، هر که را موافق  می داند با او موافق ؛ لعن نماید ملعون او را ، و ترحم نماید بر مرحوم او و لو علی سبیل الاجمالی

هیچ کمالی را فاقد نخواهد بود ، و هیچ وزر و وبالی را واجد نخواهد بود

                                                                             برگرفته از کتاب فریادگر توحید


 
شوخی پیامبر ( ص ) ... حتما بخوان مخصوصا پیر زنان
ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: شوخی پیامبر ،پیر زن ،مادر و شوهر بده

در اخبار است مردی مادر پیر خود را به سبب زیادی سن قادر به حرکت نبود ، در یک نوع وسیله ای قرار داده و او را جابجا می کرد . در راه رسول اکرم ( ص ) او را دید . از این کار مرد بسیار خوشحال شد . پیامبر (ص ) به شوخی فرمود :

« مادرت را شوهر بده » .

آن جوان عرض کرد :

قربانت شوم ، مادرم لب گور است ، دیگر از او گذشته است .

مادر پیر که از سخن پیامبر خوشش آمده بود ، گفت :

خفه شو !

تو بهتر می دانی یا جناب پیامبر ؛ در مقابل حرف پیامبر حرفی نیست .............

              ( خواندید کادو آماده کنید عروسی در راه است )

سر گرمی و رفع خستگی                             دوستان سال جدید مبارک


 
خنده ملائکه ...
ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بی حجاب ،کشاورز ،خنده ملائکه

پیامبر اکرم ( ص ) از جبرئیل پرسید :

آیا ملائکه ، خنده هم دارند ؟

گفت :

آری .

از سه کس از روی تعجب می خندند :

1 - از کسی که سراسر روز سخنان یاوه گوید و چون شب شود نماز عشاء خوانده و باز یاوه سرایی کند . ملائکه با لبخند گویند :

ای بی خبر صبح تا به شام سیر نشدی ؟ اکنون سیر می شوی ؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 - از کشاورزی که بیل و کلنگ برداشته به بهانه اصلاح زمین خود دیوار مشترک و یا مز مشترک را می ساید تا به سهم خویش بیفزاید . ملائکه خنده کنند و گویند :

آن زمین پهناور تو را سیر نکرد این مختصر سیرت می کند ؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 - از زنی در زندگی ، خود را از بیگانه نپوشیده بی حجاب و یا بد حجاب باشد ولی پس از مرگ در قبر نهند و بدنش را بپوشانند که از دیده ها پنهان باشد . ملائکه خندیده و می گویند :

هنگامی که مورد رغبت بود او را پوشیده پنهان نکردید اینک مستور کنید که مورد نفرت و انزجار است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                        بر گرفته از کتاب لطیفه های چهارده معصومین ( ع ) و مرحوم کافی


 
حد و مرز شوخی و مزاح
ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: حد و مرز شوخی ،آبرو

افراط در هر چیزی  ، حتی خندیدن و خنداندن و شوخی و لطیفه گویی ناپسند است در تعالیم دینی « کثرت مزاح » مذمت شده است .

رسول خدا ( ص ) می فر ماید :

« شوخی بیش از اندازه ، آبرو را می برد و خنده زیاد ، ایمان را نابود می کند » . ( 1 )

ز شوخی بپرهیز ای با خرد                         که شوخی تو را آبرو می برد

امام صادق ( ع ) می فرماید :

« خداوند ، شوخ و مزاح کننده را در میان مردم دوست دارد ، اگر به گناه گشیده نشود » . ( 2 )

در جای دیگر امام علی ( ع ) می فرماید :

« کسی که زیاد شوخی کند ، به سبب همان ، سبک می شود و هر که زیاد بخندد ، هیبتش می رود » . ( 3 )

« شخصی از امام رضا ( ع ) می پرسد   :

مردی در میان جمعی است و سخن به میان می آید و آنها شوخی می کنند و می خندند .

فرمود : اشکالی ندارد تا آنجا که مطالب نا مربوط در آن نباشد » .

1 - بحار الانوار ، ج ، 69 ، ص 259 .

2 - بحار الانوار ، ج 66 ، ص 395 .

3 - بحار الانوار ، ج 74 ، ص 285 .

                           بر گرفته از لطیفه های چهارده معصوم ( ع ) و مرحوم کافی

 


 
مزاح و شوخی ، خصلتی مؤمنانه
ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: شوخی و مزاح ،خوش رفتاری

خستگی جسم و روح ، با تفریحات سالم و مزاح و لطیفه گویی برطرف می شود . پرداختن به نشاط روحی و شادابی خود و دیگران امری طبیعی ومورد حمایت اسلام است .

شوخی کردن ، اگر در حد و مجاز و معقول باشد ، شادی آور است . و شاد کردن مردم طبق فرمایش حضرت محمد ( ص ) کاری پسندیده است در روایات از ادخال سور تمجید شده است :

« از محبوبترین کارها نزد خدای متعال ، وارد ساختن شادمانی بر دل مؤمنان است » .( 1 )

امام صادق ( ع ) می فرماید :

«  شوخی و مزاح ، بخشی از خوشرفتاری و حسن خلق است ... و پیامبر هم با افراد شوخی می کرد » . ( 2 )

پیامبر اکرم می فرماید :

« من شوخی می کنم ولی در شوخی جز حرف حق نمی گویم » . ( 3 )

1 - کافی ، ج 2 ، ص 189 .

2 - بحارالانوار ، ج 16 ، ص 298 .

3 - بحار الانوار ، ج 16 ، ص 298 .

بر گرفته از کتاب لطیفه های چهارده معصوم  و مرحوم کافی ( ره )


 
حضرت علی ( ع ) بارزترین الگوی خدمت رسانی
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: خد مت رسانی ،ریاست

خدمت رسانی به مردم یکی از مهمترین دستورات دینی و عقلی است و بنابراین کسی که در توانایی خدمت به مردم را می داند می تواند از این بهره گرفته و به توفیقات چشم گیری در زندگیش در دنیا و آخرت برسد چرا که خدمت به دیگران راه میانبر برای رسیدن به خدا و کمالات که مصادیق آن را در فرهنگ قرآن و اهلبیت در مسائلی همچون احسان ، انفاق ، امداد و حمایت از محرومان و مظلومان و قضای حوائج اهل ایمان جستجو کرد .

اساسا ریاست و پذیرش مسئولیت های اجتمائی همواره با خدمت رسانی توأم بوده و بدون خدمت رسانی واژه ریاست و آقایی معنا ندارد لذا طبق بینش وحیانی اسلام سرآمد هر قومی باید خدمت گزار آنان باشد . چنانکه رسول خدا ( ص ) فرمود :

« رئیس و آقای هر قومی خدمت گزار حقیقی آن قوم است » .

امیر مومنان علی ( ع) یکی از بارزترین ویژگیهای پارسایان و تقوی پیشگان را خدمت گزاری به مردم دانسته و می فرماید :

« نفس او از دستش در رنج و ناراحتی است اما  مردم بخاطر خدماتی که او انجام می دهد از او در آسایشند او برای رسیدن به درجات عالی در روز قیامت خود را به زخمت می افکند ولی مردم را به رفاه و آسایش می رساند » . 

همچنین حضرت در سخن دیگری می فرماید :

« سروری و آقایی مردم شایسته کسی است که بار مشکلات برادران دینی خود را به دوش بکشد » .

با توجه به ضرورت خدمت رسانی به مردم در جامعه کنونی و آثار پر بار آن در این نوشتا ر به فرازهایی از سیره قولی و عملی امام علی ( ع ) در راستای همین موضوع می پردازیم . چرا که آن راد مرد الهی خود بارزترین الگوی خدمت گزاری است .و امیدواریم بتوانیم با پیروی از آن بزرگوار خدمت رسانی به مردم و نیازمندان جامعه را به عنوان اندیشه ای پویا در افکار مردم مسلمان مسءولین جامعه و توانمندان و مقتدران در آوریم تا آنان با عشقی وافر و علاقه ای به این امر مقدس بپردازند .

حضرت علی ( ع) باور خویش را به ضرورت  خدمت به جامعه و مردم نیازمند چنین بیان می کند :

« آیا به همین رضایت دهم که مرا امیر المؤمنین می خوانند اما در تلخی های روزگار با مردم شریک نباشم ؟ و در سختی های زندگی الگوی آنان نگردم ؟ !!!...

اساسا طبق آموزه های دین مبین اسلام کسی که سر به بالش بگذارد و شب را سحر کند در حالیکه در اندیشه خدمت به مسلمانان نباشد چنین شخصی ایمان کامل ندارد .

و از فرموده های رسول مکرم اسلام ( ص ) :

« هر مسلمانی که شب را به صبح برساند و در اندیشه اهتمام به کارهای مردم مسلمان نباشد او مسلمان کامل و حقیقی نیست » .

و نیز از فرمایشات علی ( ع ) در این باره این است که :

« آن بزرگوار نعمت های بسیار را زمینه برای خدمت گزاری بیشتر می داند ...کسی که از نعمت های الهی بیشتری برخوردار باشد نیازهای مردم بسوی او بیشتر می شود » .

                                                                          برگرفته از ره توشه راهیان نور

 

 


 
سعید آباد معروف به سید آوا
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:
     
   

روستای سعید آباد از روستاهای بخش آوج استان قزوین

این روستا باجمعیتی بیش از 100 خانوار ثابت و فصلی در غرب آبگرم واقع شده است . اهالی این روستا مردمان بسیار مهربان و خونگرم و علاقمند به اهبیت ( ع) می با شند .

اعضای شورای این روستا  از افراد فعالی هستند که اسامی آنها بدین شرح می باشد .

1 - جناب  آقای حاج غلامحسن معافی .

2 - جناب آقای عقیل معافی .

3 - جناب آقای جمشید میمنه .

از زحمات هر سه بزرگوار تقدیر و تشکر می کنم .

ولی یادش بخیر روز یازدهم فروردین 1390 که با تعدادی از دوستان با صفا رفتیم صحرا یک چای مشدی در کتری سیاه معروف به قارا قورو و سیب زمینی کباب با زغال خوردیم از همه مهتر آن صفا و صمیمیت دوستان خیلی مهم بود .

 اسامی دوستان بدین شرح می باشد :

1 - جناب آقا مهدی .

2 - جناب آقای عقیل معافی .

3 - جناب آقای رشید معافی .

4 - جناب آقای حاج رضا معافی .

5 - جناب آقا عیسی .

6 - جناب آقای نعمت معافی .

از لطف و محبت دوستان نسبت به بنده تقدیر و تشکر می کنم امیدوارم سال خوبی داشته باشند.


 
سعید آباد معرف به سید آوا
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: آوج ،قزوین ،قارا قورو ،کباب سیب زمینی

روستای سعید آباد از روستاهای بخش آوج استان قزوین

این روستا باجمعیتی بیش از 100 خانوار ثابت و فصلی در غرب آبگرم واقع شده است . اهالی این روستا مردمان بسیار مهربان و خونگرم و علاقمند به اهبیت ( ع) می با شند .

اعضای شورای این روستا  از افراد فعالی هستند که اسامی آنها بدین شرح می باشد .

1 - جناب  آقای حاج غلامحسن معافی .

2 - جناب آقای عقیل معافی .

3 - جناب آقای جمشید میمنه .

از زحمات هر سه بزرگوار تقدیر و تشکر می کنم .

ولی یادش بخیر روز یازدهم فروردین 1390 که با تعدادی از دوستان با صفا رفتیم صحرا یک چای مشدی در کتری سیاه معروف به قارا قورو و سیب زمینی کباب با زغال خوردیم از همه مهتر آن صفا و صمیمیت دوستان خیلی مهم بود .

 اسامی دوستان بدین شرح می باشد :

1 - جناب آقا مهدی .

2 - جناب آقای عقیل معافی .

3 - جناب آقای رشید معافی .

4 - جناب آقای حاج رضا معافی .

5 - جناب آقا عیسی .

6 - جناب آقای نعمت معافی .

از لطف و محبت دوستان نسبت به بنده تقدیر و تشکر می کنم امیدوارم سال خوبی داشته باشند.


 
سینزده بدر .....
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: اصحاب الرس ،چهار شنبه سوری ،خرافات ،سینزده بدر

 حکم سیزده بدر از دیدگاه اسلام :

« مراسم خرافی سینزده بدر را برسی کردم ، سرچشمه اش از نظر تاریخی به اصحاب الرس که در قرآن به آن اشاره شده است بر می گردد . حالات اصحاب الرس در تفاسیر اشاره شده است . در یکی از شروح نهج البلاغه نیز داستان مفصل آن را چنین یافتم ؛ دوازده شهر یا آبادی بود ، که هر شهر و آبادی به یکی از ماههای سال خورشیدی نامیده شده بود ؛ آیین مردم آن شهر ها بت پرستی بود ، درختان صنوبر را پرستش می کردند زیرا صنوبر منبع در آمد خوبی برای آنها بود . روز اول سال ،دوازده شهر یا روستا در شهر فروردین جمع می شدند ، و مراسم جشنی داشتند ، فردا به شهر اردیبهشت می رفتند ، و در آنجا مراسمی داشتند ، و در روز سوم شهر  خرداد می رفتند ... تا به آبادی اسفند که می رسیدند ، دوازده شهر تمام می شد ؛ روز سیزدهم دسته جمعی از آبادیها خارج شده ، به بیابانها می رفتند و مراسم سینزده و جشن و پایکوبی و آلودگی به انواع مفاسد را در آنجا برگزار می کردند بنابراین سینزده بدر سنتی بوده که از بت پرستان باقی مانده است . همانطور که  که مراسم چهار شنبه سوری که احترامی برای آتش قائل می شوند ، سنتی از آتش پرستان است . ( 1 )

رقص ، اختلاط محرم و نامحرم در هر روز خواه روزهای عید نوروز و یا سینزده بدر و یا غیر اینها و هر عملی که موجب هتک حرمت اسلام باشد ،  حرام است و شخص مسلمان باید اسلام را بر همه شئون و مراسم مقدم بدارد . ( 2 )

 

1 - استفتاءات آیة الله العظمی مکارم شیرازی ، ج 3 ، ص 572 .

2 - جامع الاحکام ، آیة الله العظمی صافی گلپایگانی ، ج 2 ، ص 85 .

 


 
برترین زمان ها
ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: عید فطر قربان ،اوقات و زمان ها ،دعا ،شب قدر

در روایات معصومان( ع ) نسبت به ارزشمند بودن بعضی از اوقات و زمان ها تصریح شده است که بدین شرح می باشد :

رسول خدا ( ص ) می فرماید :

« خداوند از میان روز ها ، روز جمعه و از میان ماه ها ماه رمضان و از میان شب ها شب قدر را برگزید » .

و نیز از آن حضرت نقل شده است :

کسی که شب عید ( فطر و قربان )  و  و شب نیمه شعبان را إحیا دارد ، در روزی که دل ها می میرند ، دلش نمی میرد » .

و نیز :

 « بهترین وقت دعا کردن و درخواست از خداوند ، وقت سحر است » .

در حدیثی از امام صادق ( ع ) آمده است که :

در اوقات خاص دعا کنید : مثل موقع وزیدن بادها ، موقع قرآن خواندن ، موقع اذان گفتن ،  باریدن باران  ، برطرف شدن سایه ها ( منظور هنگام ظهر ) و هنگامی که اولین قطره خون مؤمن ریخته می شود ؛ ( نشان از عظمت یک مؤمن است ) زیرا در این اوقات درهای آسمان ( منظور درهای رحمت خداوند ) گشوده می شود .

با توجه به این نمونه روایات در این اوقات ( البته همه آنها را نیاوردم ) احتمال استجابت دعا در آن بیشتر است .

                                                                بر گرفته از ره توشه راهیان نور

                                                               التماس دعا در اوقات خاص


 
مکان های ارزشمند
ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مسجد الحرام ،مسجد النبی ،مسجد الاقصی ،مسجد کوفه و سهله

وقتی نگاهی گذا به احادیث معصومان ( ع ) می اندازیم ، از جمله مکانهایی که در بزرگی و ارزش آن شکی نیست ، کعبه می باشد .

از امام باقر ( ع ) منقول است :

« خداوند ایمان را به درجه ای بر اسلام برتری داد ، هم چنان که کعبه را بر مسجد الحرام برتری داده است » .

کعبه ، قبله مسلمانان و جایی است که عبادات از تمامی نقاط دنیا به سمت و سوی آن انجام می شود ؛ نماز ، ذبح حیوان ، صورت و سمت راست بدن میت باید بدان سوی باشد . و همچنین مستحب است که به هنگام خواب ( البته نه هر خوابی ) به سوی قبله باشد .

انشاءالله بزودی مشرف شوید ؛ عجب صفایی دارد .

از جمله مکانهای مقدس دیگر مسجد است .

رسول خدا ( ص) فرمود :

« در تورات نوشته شده است که خانه های من بر روی زمین ، مسجدها هستند ، خوشا به حال بنده ای که خود را در خانه اش پاکیزه کند و سپس مرا در خانه ام زیارت کند . آگاه باشید که میزبان باید مهمان راگرامی دارد . بشارت باد آنها را که در تاریکی های شب به مساجد می روند ف به نور درخشان در روز قیامت » .

این نمونه ای از احادیث در منزلت مسجد می باشد  و ارزش و منزلت مسجد را می رساند . بنابراین مسجد ، خانه ی خداست ، بنا کننده و سازنده ی آن از مقام والایی برخوردار بوده و کسی که به مسجد می رود ، مورد کرامت الهی است .

البته سرآمد مساجد :  مسجدالحرام ، مسجد النبی ، مسجد کوفه ، مسجد سهله و مسجد الاقصی می باشد .

مکانهای دیگری که دارای ارزش خاصی است قبور ائمه معصومین ( ع ) است .

امام رضا ( ع ) می فرماید :

« هر کسی قبر امام حسین ( ع) را زیارت کند مثل کسی است که خداوند را در بالای عرش الهی زیارت کرده است  » .

امام موسی کاظم ( ع ) می فرمایند :

« کسی که فرزندم علی بن موسی را زیارت کند ، ثواب هفتاد حج قبول را دارد » .

این احادیث نمونه ای از احادیث فراوانی است که در این زمینه از معصومین ( ع ) صادر شده است .

(( دوستان اگر زیارت تا به حال رفتید اولا خداوند قبول کند و ثانیا انشاءالله مجددا مشرف شوید. و اگر نرفتید بزودی مشرف شوید انشاء الله )) .

                                                                بر گرفته از ره توشه راهیان نور


 
ادامه بهترین عبادت ها ...
ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: قرآن ،عفت ،فرج ،انتظار فرج

در میان روایات ، عنوان « افضل العباد » را می توان ملاحظه کرد .یعنی برترین عبادت ها را بیان کرده که بدین شرح می باشد :

رسول خدا (ص ) فرمود :

 «برترین عبادت ، انتظار فرج است » .

انتظار فرج کی .................؟

من عقیده ام این است که منظور مهدی موعود است .

شما چطور .......؟

پس از این به بعد .............

نیز از آن حضرت نقل شده است :

 « برترین عبادت ،  خواندن قرآن است » .

می دانی با قرآن مأنوس باشی چه می شود ؟

پس .........................................

در روایتی از امام علی ( ع ) نقل شده است :

« برترین عبادت پاکدامنی است » .

تا به حال شنیده بودی پاکدامنی  به عنوان برترین عبادت بود؟

پس دیگه .................

نیز از امام باقر ( ع ) است که :

« برترین عبادت عفت و پاکدامنی نسبت به شکم و فرج می باشد » .

آیا تابحال می دانستی عفت و پاکدامنی منظور چیه ؟ !!!!پس بقیه حدیث خودت دقت کن ..........!!!!!!!!

و نیز از آن حضرت است که :

« برترین عبادت ، دعاست » .

برای من هم دعا کنید .

در حدیث دیگر از امام باقر ( ع ) نقل شده :

« برترین عبادت ها ، خالص کردن نیت است » .

آیا می دانی ریا عبادت را از بین می برد ؟!!!!

                                                                برگرفته از کتاب ره توشه راهیان نور  .

                                 برای مطالعه بیشتر به اصول کافی و بحار الانوار مراجعه کنید .


 
بهترین عبادت
ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: برترین کار ،محبوبترین ،شاد

درمیان روایات به مواردی برمی خوریم که به « احب الاعمال »  یعنی بهترین اعمال تعبیر شده است  .

از پیامبر رحمت ( ص ) روایت شده است :

« محبوبترین اعمال نزد خداوند متعال ، نماز ، نیکی کردن و جهاد است » .

نیز از آن حضرت است :

« محبوبترین کارها نزد خداوند ، شاد نمودن مؤمنین است » .

امیرالمؤمنین علی ( ع ) فرموده است :

« محبوبترین اعمال نزد خداوند بر روی زمین دعا کردن و خواندن خدا است » .

از امام صادق ( ع ) نقل شده است :

« محبوبترین کارها نزد خداوند ، نماز است » .

( پس ما هم می توانیم با این بهترین ها خودمان را به برترین ها ................ )

                                                                        برگرفته از ره توشه راهیان نور


 
برترین امت یا برترین مردم ( بیایید ما هم ........... )
ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: عاشق ،برترین مردم ،برترین امت ،أنس و الفت

در روایات به تعبیراتی چون برترین مردم یا برترین امت و از این قبیل عناوین بر می خوریم که بدین شرح می باشد :

از امیر المؤ منین علی ( ع ) روایت شده است :

« با فضیلت ترین مردم ، کسی است که عقلش را زنده کرده و شهواتش را بمیراند  » .

در حدیث دیگری از رسول خدا ( ص ) آمده است :

برترین مردم ، کسی است که عاشق عبادت باشد پس با آن معانقه کند و او را دوست بدارد و با بدن خود با آن مباشرت کند و برای آن از همه چیز فارغ شود » .

در حدیث شریف از حضرت رسول ( ص ) منقول است که بهترین امت من ، افراد قانع هستند « خیار امتی القانع ... » یا بهترین مؤمنان شخص قانع است : « خیر المؤمنین القانع ...» .

در حدیث از امام صادق ( ع ) آمده است :

« خیارکم سمحاؤکم ...» بهترین اشخاص و افراد شما کسانی هستند که با گذشت باشند » .

و نیز از رسول خدا ( ص ) است:

« بهترین افراد از میان مؤمنان کسانی هستند که با مؤمنین أنس و الفت می گیرند » .

به هر حال در میان أمت و مؤمنان ، برترین هایی وجود دارد که به دلیل ویژگی های خاصی که دارند از مقام والایی برخوردار شده اند  و طبعا آن خصوصیات و صفات ، ممدوح و دارای ارزش می باشند و هر کسی که دارای آن خصوصیا ت باشد ، به این مقام می رسند . 

 بیایید ما هم ..................................................................................

                                                                       برگرفته از ره توشه راهیان نور


 
برترین ها ...
ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: جامعه ،برترین ها

در میان هر  جامعه ، ملت ،قوم و قبیله و آئینی ، مسائلی وجود داردکه از قداست و احترام خاصی برخوردار بوده و افراد زیر مجموعه ی آن جمع ، برای آن مسائل اهمیت و جایگاه ویژه ای قائل هستند . در واقع این ارزش و اهمیت ، ناشی از طرز تفکر و نحوه ی نگرش آن ها به عالم است . این مسائل می تواند شامل زمان ه ، مکان ها ، اشخاص و ... باشد .

جامعه مسلمان هم از این قاعده مستثنا نمی باشد و در میان مسلمانان هم وقایع و مسائلی وجود دارد که نسبت به مسائل دیگر از ارزش و قدر و منزلت بالاتری برخوردار است .

در این جا هم ، ارزش هر چیزی را نحوه نگاه و نگرش به عالم مشخص می کند . از نگاه اسلام ، علاوه بر این که وجود دنیای مادی ، واقعیتی غیر قابل انکار است ، دنیایی دیگر نیز وجود دارد که در معرض دید و حس مادی ما نمی باشد . بسیاری از مسائل ناشی از اعتقاد به این وجود می باشد . از آنجایی که در جهان بینی اسلامی معتقد به خالقی عالم ، حکیم ، و ... هستیم و باید ها و نبایدها از همان جا سرچشمه می گیرد ؛ طبعا ، ارزش ها و ضد ارزش ها و نیز آنچه که از ارزش بیشتری برخوردار است ف از همین منبع سرچشمه می گیرد .

اسلام در زمینه های مختلف سخن و نظر دارد ؛ از خردترین مسائل که احتمال برخورد انسان با آن وجود دارد تا اداره و چرخش نظام هستی . و طبعا در مورد این مساله هم که ما در مقام طرح آن هستیم ، در بسیاری از منابع و متون اسلامی می توان مطالبی با ارزش یافت پس با ما باشید تا برترین ها را به شما معرفی کنم . 

       منتظر ، منتظر و .......                                        برگرفته از ره توشه راهیان نور


 
صله رحم
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: صله ی رحم ،ارتباط با ارحام

حضرت علی ( ع) : در خطبه متقین به این نکته توصیه می فرماید که یکی از ویژگی های پرهیزگاران ، و ارتباط با ارحام و خویشاوندان است .

با توجه به اهمیت موضوع در اسلام توصیه هی فراوانی به ما رسیده است که از جمله آنها آیات و روایات معصومین و سفارش آنها می باشد  .

صله رحم در قرآن  

در نخستین آیه سوره نساء خداون صریحا دستور می دهد «  از خویشان مبرید »

علامه طبرسی در تفسیر این آیه می فرماید: آیه بر وجوب صله ی ارحام دلالت دارد .

سفارش پیامبران الهی به صله رحم

حضرت مسیح ( ع) خطاب به بنی اسائیل می فرماید :

« آیا نشنیدید که در تورات شما را به صله ی ارحام و کمک به ایشان سفارش کرده اند  ، حال من به شما توصیه می کنم که باکسانی که از شما بریده اند، ارتباط برقرار کرده و به کسانی که از کمک به شما دریغ کرده اند ، بخشش کنید » .

صله ی رحم سیره ی رسول خدا ( ص )

در این باره می توان به بیتی که علامه مجلسی به نقل از امیة بن الصلت ، شاعر عرب ، در وصف رسول مکرم اسلام ( ص ) می نویسد :

نبی الهدی طیب صادق                                     رحیم رئوف بوصل الرحم

پیامبر هدایت ، خوش رفتار و راستگو بود ، در انجام صله ی رحم بسیار مهربان بود .

صله ی رحم سیره ی امامان معصوم ( ع )

امام رضا( ع ) می فرماید :

« ما خاندانی هستیم که با هر که از ما بریده باشد ، ارتباط قرار می کنیم و به هر که نسبت به ما بدی روا داشته باشد ، نیکی می کنیم و قسم به خدا عاقبتی نیک از این رفتار مشاهده می کنیم » .

آثار صله ی رحم

آثار بسیار چشمگیر و شگفت انگیز صله ی رحم بی شک ما را به قدر و اعتبار این ارزش اجتماعی متوجه می کند ، و از آنجا که  بهره مندی مخاطبان گرامی از این بحث در گرو آشنای با آثار و کارکردهای عینی این مسأله است ، به بیان برخی از آثار صله ی رحم می پردازیم ف به امید این که جامعه اسلامی ما با عمل به این سنت الهی و ارزشمند هر چه بیشتر از آثار و برکات آن برخوردار گردند که بدین شرح می باشد :

1 - زیادی عمر         2 - سلامتی در همه امور       3 - زیادی رزق و محبت الهی

4 - رفع فقر و بخشش گناهان    5 - بالا رفتن اعمال      6 - اخلاق نیکو

7 - افزایش محبت در میان خویشان و جلب حمایت آنها       8 - افزایش جایگاه اجتماعی        9 - پاکی روح          10 - سلامت بدن          11 - رهایی از مرگ ناگوار

12 - تأمین حوایج دنیوی             13 - آسانی حساب در قیامت           14 - ایجاد روح سخاوتمندی         15 - استحقاق راه یابی به بهشت .

آثار قطع رحم

1- کاهش عمر         2 - ابتلا به فقر        3 - نابودی دستاوردها          4 - انقطاع نسل 

5 - فنا و نابودی سریع          6 - ابتلا به انده            7 - محرومیت از نعمت های بهشتی         8 - ابتلا به نقمت ها         9 - قاطع رحم ملعون است

10 - مبغوض در پیشگاه الهی      11- بی اثر شدن اعمال نیک        12 - از میان رفتن آسایش       13 - عدم نزول رحمت            14 - ابتلای سریع به عقوبت دنیا و آخرت              15 -  محرومیت از بهشت   

  بر گرفته از ره توشه راهیان نور                                                           التماس دعا

 

 


 
محبت ... محبوبتر از ...
ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: محبت و دوستی ،دوستان خدا ،دشمنان خدا

می دانید محبت الهی سر آمد تمام محبتها می باشد ؛ و نتیجه معرفت و اطاعت الهی در دوستی و محبت خدا آشکار می شود . یعنی هر چه قدر محبت و دوستی الهی کم باشد  ، اطاعت او از خداوند کمتر خواهد بود .

در این زمینه استفاده می کنیم از کلام گهربار امام صادق ( ع ) که می فرمایند :

« هیچ فردی ایمان را درک نمی کند مگر اینکه خداوند نزد او محبوبتر از خودش و پدر و مادر و  فرزندان  و خاندان و مالش و از تمام مردم محبوبتر باشد » .

مضمون این حدیث از آیه 24 سوره توبه اخذ شده است . که بدین شرح می باشد :

   بگو « اگر پدران و پسران و برادران و زنان و خاندان شما و اموالی که گرد آورده اید و تجارتی که از کسادش بیمناک هستید  و خانه هایی را که خوش می دارید ؛  نزدشما از خدا و پیامبرش و جهاد در راه وی دوست داشتی تر است پس منتظر باشید تا خدا فرمانش را به اجرا در آورد و خداوند گرو فاسقان را راهنمایی نمی کند » .

پس نتیجه محبت الهی آن است که :

- محب خدا او را به همه چیز حتی خود و خانواده اش ترجیح می دهد .

- محب خدا خلوت و انس با خدا را دوست دارد .

- محب خدا دوستان خدا  را دوست دارد و دشمنان خدا را دشمن می دارد .

- محب خدا از معصیت گریزان است و نافرمانی نزد او قبیح و زشت است .

- محب خدا از عبادت ملول و خسته نمی شود و همیشه با نشاط است .

- محب خدا غیر خدا را در قلب خود جای نمی دهد .

                                                                   برگرفته از ره توشه راهیان نور


 
شادی با غم ....خنده با گریه ( هنره )
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: خنده با گریه ،شادی باغم ،یک خط در میان ،چار فصل

در  کتاب    چار  فصل            زندگی

صفحه ها پشت سر هم     می روند

هر یک از این صفحه ها یک لحظه اند

لحظه ها با شادی و غم     می روند

آفتاب و ماه  یک خط           در میان

گاه پیدا ، گاه پنهان         می شوند

شادی و غم نیز هر یک     لحظه ای

بر سر این سفره مهمان  می شوند

گاه اوج خنده ی ما         گریه است

گاه ، اوج گریه ی ما      خنده است

گریه دل را              آبیاری می کند

خنده یعنی این که دل ها زنده است

زندگی ترکیب شادی     با غم است

دوست می دارم من این     پیوند را

گر چه می گویند شادی  بهتر است

دوست دارم گریه          با لبخند را

                                                                                    قیصر امین پور


 
نکته جالب ، شنیدنی و لی بسیار آموزنده .....
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مداد ،خودکار ،اشتباه

سؤال :

می دانید چرا وقتی بزرگ شدیم بجای مداد از خودکار استفاده می کنیم ؟

جواب :

برای اینکه بدانیم  اگر اشتباه کردیم دیگه  نمی شود پاک کرد .

چندین با این مطلب را بخوان  و بعد چند روز راجع به آن فکر کن ....... ببین چه نتیجه می گیری !!!!!!!!!!

                                                                                         موفق باشید .


 
نحوه پیروزی امام زمان ( عج ) بر سلاح های کشتار جمعی ویرانگر آخر الزمان
ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: پیروزی حضرت مهدی ،با شمشیر ،سلاحهای ویرانگر ،بمب هیدروژنی

نحوه پیروزی حضرت مهدی ( عج ) بر سلاح های ویرانگر مثل بمب های اتمی و .....  با شمشیر ؟

سؤال :

    در موقع ظهور امام زمان ( ع ) به طوری که از ترقی کنونی بشر در صنعت و تکنیک ، ملاحظه می شود ، دنیا مجهز به سلاح های بسیار مهیب و خطر ناک خواهد بود .

    آن حضرت در برابر این سلاح های ترسناک ، چگونه مانند جدش حضرت محمد ( ص ) با شمشیر قیام خواهد کرد ؟ و چگونه با سلاح های قدیم ، مثل شمشیر و غیره با ارتش های دنیای آن روز جهاد می نماید ؟ و آیا می شود تصور کرد که کسی بتواند به وسیله شمشیر با بمب های هیدروژنی و امثال آن ، جنگ و نبرد کند ؟

جواب :

   اولا : مقصود از  خروج با شمشیر ، مأموریت به جهاد و توسل به اسلحه برای اعتلاء کلمه حق است .

    بنابراین قیام با شمشیر ف کنایه از قیام با اسلحه و پیکار و جهاد و تعیین نوع مأموریت آن حضرت است و اینکه آن حضرت ، مأمور به مصالحه با کفار نیست .

      ثانیا : از کجا معلوم استکه در زمان ظهور آن حضرت ، این اسلحه های ترسناک در اختیار بشر ، باقی باشد ؛ زیرا ممکن است که در اثر حوادث و آشوب ها و انقلاب های شدید و جنگ های خانمان سوز جهانی ، که پیش از ظهور آن حضرت واقع می شود و این میان این اسلحه های جهنمی معدوم گردد . و این احتمال هم کاملا بجا و قابل توجه است .

یکی از اموری که در احادیث از آن خبر داده شده و اوضاع کنونی آن را ممکن الوقوع نشان می دهد ، جنگ های جهانگیری است که در اثر آن ، بیشتر نقاظ زمین از سکنه خالی می گردد و شهرها ویران می شود .

پس اگر در احادیث شریفه فرموده اند :

« مهدی ( ع ) ظاهر نمی شود مگر آنکه ثلث مردم کشته شوند و ثلث  آنها بمیرند و ثلث آنان باقی بمانند . »   

و فرموده اند :

« این ظهور واقع نخواهد شد ، تا وقتی دو ثلث مردم از بین بروند »

نباید تعجب کرد ، بلکه باید آن را نشانه علوم بی پایان حضرت رسول ( ص ) و ائمه طاهرین  ( ع ) و آگاهی آنها از آینده و اطلاع از امور غیبی به اذن و تعلیم خدا دانست و از معجزات و کراماتشان به شمار آورد .

ای مسلمان منتظر ........

پیروزی در راه است . .................................................................

برای مطالعه بیشتر به کتاب سلسله مباحث امامت و مهدویت رجوع شود .

 

 

 


 
زندگانی شخصی حضرت مهدی ( عج )
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: صاحب الامر ،همسر و فرزند

سؤال :

آیا حضرت صاحب الامر ( عج ) دارای  همسر و فرزند هستند یا نه ؟

جواب :

     اگر چه با ید توجه داشت  که اگر اینگونه امور پوشیده بماند ؛ جای هیچ گونه شک و شبهه ای برای اصل غیبت امام زمان ( عج ) نمی باشد وقتی غیبت خود امام معقول و منطقی باشد که هست و بدان  اعتقاد داریم ، مخفی بودن همسر و فرزند  ایشان به طریق اولی  خواهد بود .

     البته عدم اطلاع از این امور هیچ گونه به اعتقادات شخص ضرر نمی زند ؛ خدایی که به حکمت بالغه خود و مصلحت تامه اش ، امام را غایب از نظر نماید ، قادر است همسر و فرزندان آن حضرت را پنهان کند .

    در این زمینه می شود استناد کرد به روایتی که  شیخ طوسی « ره » در کتاب غیبت آوردند ؛ که امام صادق ( ع ) می فرماید  :

                      « لا یطلع علی موضعه احد من ولده و لا غیره  »

            هیچ کس بر مکان ایشان حتی فرزندی از فرزندانش اطلاع ندارد .

  به نظر می رسد ،  این روایت بر وجود همسر و فرزند برای آن حضرت دلالت دارد .

                                                                                      والله العالم

  برای مطالعه بیشتر  ، به کتابهای :  مکیال المکارم ، غیبت شیخ طوسی  ، کمال الدین و سلسله مباحث امامت و مهدویت مراجعه کنید .

 


 
مکان حضرت مهدی ( عج ) در غیبت کبری
ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مکان امام ،عصرغیبت ،کربلا ،حضرت مهدی ( عج)

سؤال :

 حضرت مهدی ( عج ) در زمان غیبت کبری در چه مکانی زندگی می کند ؟

جواب : 

     اصولا  در موضوع غیبت پوشیده ماندن مکان اقامت امام ، ایجاد شک و شبهه ای  نمی کند همانطوریکه در اثبات اصل غیبت مداخله ای ندارد ؛ زمانی که غیبت شخص امام ( ع ) و مخفی بودن ایشان معقول و مطقی باشد که هست و ما بدان ایمان داریم مخفی بودن این خصوصیت به طریق اولی معقول و منطقی است  . در ضمن عدم اطلاع به مکان آن حضرت هیچ گونه نقصی بر اصل غیبت و مخفی بودن امام نخواهد داشت .

     و همچنین ندانستن مکان ایشان خللی در عقیده انسان وارد نمی کند ؛ باید بگویم خدایی که به حکمت بالغه ، قوه قاهره و مصلحت تامه خود ، امام را در پرده غیبت قرار می دهد ، قادر است مکان زندگی را کاملا طبق مصلحتی از مردم پنهان سازد .

    بر اساس احادیث ،حضر ت مهدی ( عج ) در غیبت کبری در مکان یا شهر خاصی زندگی نمی کند ،  بلکه برای انجام وظایف  و تکالیف خود به مسافرت  و انتقال از مکانی به مکان دیگر می پردازد ؛ از جمله شهرهای که مسلما به مقدم مبارکش مزین است مکه معظمه ، مدینه منوره ، کربلای معلا ،  نجف اشرف ، مسجد کوفه ، مسجد سهله ،کاظمین ، سامراء ، مشهد مقدس ، قم و...است ؛ و بعید نیست محل سکونت اصلی آن حضرت در اماکنی چون : مکه معظمه ، مدینه منوره و عتبات عالیات باشد .

برای دریافت پاسخ بیشتر به کتاب سلسله مباحثامامت و مهدویت نوشته حضرت آیة الله صافی گلپایگانی مراجعه کنید .

                                                            سلامتی امام زمان ( عج ) صلوات

 

 


 
مباحث کلیدی مهدویت به صورت پرسش و پاسخ
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مهدویت ،نظام امامت ،حکومت ،مرگ جاهلیت

سؤال :

آیا نظام امامت دائمی است یا موقتی ؟

جواب : نظام امامت ، نظامی الهی و انقظاع ناپذیر و در  هر زمان و هر عصری وجود دارد ؛ از زمان رسول اکرم ( ص ) تا  به حال برقرار بوده و هست و تا دنیا باقی است بر قرار خواهد بود؛ طبق آیه 40  سوره یوسف :

                                     «  إن الحکم الا الله »

حکومت مخصوص ذات خدا است .

                          « أمر ألا تعبدوا الا ایاه مخلصین له الدین »

و باید فقط خدا پرستش و اطاعت شود و مردم در برابر حکومت او خاضع و فرمانبر باشند .

                                     « ذالک اللدین القیم »

چنانکه حضرت علی ( ع ) فرمود :

« لا تخلو الارض من قائم لله بحجة ؛ إما ظاهرا مشهورا ، و إما خائفا مغمورا ، لئلا تبطل ححج الله و بناته »

زمین از قائمی که برای خدا حجت باشد خالی نخواهد ماند و این حجت یا ظاهر و مشهور است و یا بیمناک و مستور ، برای اینکه حجت های خدا و بینات او باطل نگردد و از بین نرود .

پس نظام امامت یعنی یعنی حکومت خدا و تبعیت از این نظام یعنی تسلیم حکم خدا بودن و در منتطقه حکومت خدا زندگی کردن و به حکومت غیر خدا اعتقاد نداشتن .

و  در ضمن عقیده به نظام امامت در تمام شؤون لازم و ضروری می باشد ، و شعبه ای از عقیده توحیدی است برای روشن شدن مطلب به این حدیث شریف توجه کنید :

               « من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة »

یعنی ، هر کس بمیرد و امام زمان خود رانشناحته باشد ، به مرگ جاهلیت مرده است

.           ( پس ، پس و ... امامت را بشناس تا رستگار شوی . ) 

برای مطالعه بیشتر به کتاب « سلساه مباحث  امامت و مهدویت نوشته آیة الله صافی گلپایگانی مراجعه کنید .

                                                 منتظر اینگونه مباحث باشید .التماس دعا

 

 


 
نشانه های خوش اخلاقی
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: خوش اخلاقی ،انصاف ،تجسس ،10 چیز

حکماء گفته اند نشانه های خوش اخلاقی  10 چیز است که بدی شرح می باشد  :

1 - مخالفت نکردن با کسی در انجام  کار خیر .!!!

به نظر می رسد در اینجا باید برای خیلی ها کار خیر بسیا بیسار و .......... توضیح بدهی تازه جا بیفتد که کار خیر است . ..........

2 - انصاف داشته باشد . !!!!!

سؤال : در بازار ..... کیلو چنده ؟

چرا !؟

3 - عدم تجسس عیوب دیگران .!!!!!!! الی ماشاء الله

باز چرا ؟

4 - اگر بدی از کسی دید تأ ویل به نیکی کند.

به نظر می رسد در بعضی جاها نمی شود . حق می دهم .

5 - عذر خواهی کردن از بد اخلاقی خود .!!!!

کی ؟؟!!!

چی ؟!!!!

6 - رفع نیاز نیازمندان .

پس کی ناله کند ؟!!!!

پس کی شرمندگی بکشد ؟!!!!

پس ، پس ، پس...............؟!!!!!!!!!!!!!!

7 - به خاطر همنوع خود را به زحمت و رنج انداختن .

پس خوشگذانی ها ............؟!!!

8 - در نظر داشتن عیب های خود .

اینطور باشد که عیب های مردم پوشیده می ماند .!!

برای بعضی ها خیلی سخته .!!!!

9 - روی خوش داشتن با مردم .

پس عبوس ها کجا بروند .

آیا آنها حق زندگی عبوسانه در این کره خاکی ندارند ؟

10 - خوب سخن گفتن با مردم .

پس آنهای که بد اخلاقی می کنند حرفهای آنچنانی می زنند کجا برونند  ؟

چرا این همه هتاکی ؟!!

چرا ........؟!!!

مگر به خدا ، پیغمبر ، امام ، قیامت ، بهشت و جهنم اعتقاد نداریم ؟ !!!!

اگر نه .

پس چرا ...... ؟

( برای مطالعه بیشتر راجع به خوش خلقی به کتاب خزائن مرحوم نراقی « ره » مراجعه کنید . )

                                                                                  ای هموطن التماس دعا

 

 

 

 


 
ما و زمان ....سود .... ؟ زیان ... ؟ می بریم ؟ و یا می بازیم ؟
ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: آخرت ،ما و زمان ،فرصت ،حسابرسی

می دانید ؟!!!

ما و زمان در حال داد و ستد هستیم .

زمان از ما عمر و فرصتها را می گیرد وما در ظرف زمان به تلاش  ، تحصیل ، مطالعه ، تجربه اندوزی و خود سازی می پردازیم  .

حال ، آیا آنچه بدست می آوریم با آنچه از دست می دهیم برابری دارد ؟

ببینم ،! سودمان زیاد است یا زیانمان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

می بریم یا می بازیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

عمر ، عمر ، عمر و..........!!!!!!!!

فرصت ، فرصت ، فرصت و ............!!!!!!!!

از دست ، از دست ، از دست و .........!!!!!!!!

پس چه کنیم ؟

فکر ، فکر ،فکر و ...........!!!!!!!!!

خدا ، خدا ، خدا و .................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

آخرت ، آخرت ، آخرت  و .............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حسابرسی و ..........................................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 


 
لطیف اما آموزنده : شما را ندیدم ... ولی کاش ....پس ................
ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بهشت ،قانون الهی ،تابلو ،پس چرا ؟

پاسبان : « آقامگر تابلوی عبور ممنوع را سر خیابان ندیدی ؟ »

راننده : « چرا سر کار ، تابلو را دیدم ولی شما را ندیدم . »

کاش همه ما آن تابلو ها را می دیدیم و توجه می کردیم .

 چه می شد ؟

احترام به قانون !

نظم !

خسارت ... !

محبت و مهربانی ... !

با فرهنگ ...!

و ، و ، و ................. !

حالا قانون الهی ( که قرآن و روایات معصومین ( ع ) هستند ) را می خواندیم ، می شنیدیم  و بدان عمل می کردیم  چه می شد ؟ !

انسانیت !

عزت سر بلندی !

عاقبت بخیری !

آبرو !

بهشت ، بهشت و..............

پس چرا ؟!!!

چرا ؟!!!

 


 
ارزش نحصیل علم ...پس...
ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: تحصیل علم ،جوانی ،گهواره ،طلب العلم

 تحصیل علم برهر فرد مسلمانی واجب است کما اینکه در روایات آمده است :

- طلب العلم فریضة علی کل مسلم .

- طلب العلم فریضة عل کل    حال .

- اطلبو ا العلم من المهد الی اللحد.

اطلبو العلم و لو بالصین فان طلب العلم فریضة علی کل مسلم .

با استفاده از روایات تحصیل علم وقت معینی ندارد ( زگهواره تا گور دانش بجوی ) ولی بهتری اوقات برای تحصیل  ، دوران جوانی است  . همانطوریکه  پیامبر اکرم 0 ص ) می فر مایند :

من تعلم فی شبابه کان بمنزلة الرسم فی الحجر و من تعلم و هو کبیر کان بمنزلة الکتاب علی وجه الماء .

میبدی در ترجمه این حدیث گفته :

ای جان تنت سرشته     با صدق و صفا

در علم و ادب کوش        به ایام شباب 

آداب جوان چه نقش      باشددر سنگ

وین نقش نمی شود به صد قرن خراب

برای مطالعه بیشتر به کتاب  آداب المتعلمین نوشته آیة الله مظفری قزوینی مراجعه کنید .

                                                                                              موفق باشید .


 
در اختیار رفیق .....!!! هشدار ، هشدار و ...
ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: یار بد ،مار بد ،رفیق ،آیة الله مظفری قزوینی

تا توانی می گریز از یار بد                        یار بد بدتر  بود  از    مار بد

مار بد تنها تو را بر جان زند                      یار بد بر جان و بر ایمان زند

                     دوست را با دوست می شناسند.

لذا گفته شده :

تو اول بگو با کیا دوستی                         من آن وقت بگویم که تو کیستی

و یا :

با ادب را ادب سپاه بس است                بی ادب با هزار کس تنها است

چه زیباست سروده سعدی شیزازی :

گلی خوشبو ی در حمام روزی              رسید از دست محبوبی بدستم

بدو گفتم که مشکی یا عبیری              که از بوی دلاویز  تو        مستم

بگفتا من گلی نا چیز    بودم               و لکن مدتی با   گل      نشستم

کمال همنشین در من اثر کرد              و گرنه من همان خاکم که هستم

هر که با بدان نشیند ، نیکی نبیند .

گر نشیند فرشته ای با دیو                 وحشت آموزد و خیانت و ریو

از بدان جز  بدی    نیاموزی                 ناید از گرگ  پوستین   دوزی

برای مطالعه  بیشتر به کتاب آداب المتعلمین نوشته آیة الله مظفری قزوینی مراجعه کنید .

                                                                                موفق و مؤید باشید .

 


 
تبریک به تمام بندگان خوب خدا .....
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بنده خوب خدا ،تبریک ،سال نو ،جهان هستی

سلام بر تمامی بندگان خوب خداوند متعال در هر گوشه این جهان هستی .

سال نو را به همه شما بزرگواران  تبریک میگویم . امیدوارم سال خوب  و خوشی داشته باشید .

 ای بنده خدا ، ای بنده خدا و ....


 
باز لطیفه های بامزه ......
ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: لطیفه های بامزه ،مادر ،پسر ،اتاق

١ - مادر : پسرم کجا می روی ؟

پسر : میرم توی کوچه بازی کنم .

مادر : با این جورابهای پاره ؟ !

پسر نه با بچه های همسایه !!!

بچه دقت کن ...

2 - یه نفر بی هوا میاد تو اتاق ، خفه می شه !!!

دیگه از این کارها نکن . چون ، خواستی وارد اتاق بشی در بزن شاید کسانی داخل اتاق باشند و با آمدن شما بترسند .

                                                                                         لطیفه های بامزه

 


 
همراه با اصطلاحات ورزشی
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ورزشی ،دروازه بان ،توپ ،شوت

1 - « گل » بزنیم گول نزنیم !

2 - هیچ کس را به « تور » نیندازیم !

3 - « دروازه بان » دلمان باشیم !

4 - « توپ » دلمان را به هر کس « پاس » ندهیم !

5 - « شوت » های شیطان را « برگردان » بزنیم !


 
لذت می خوای ... پس این رباعی بدون نقطه را بخوان ...
ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: لذت ببر ،دانا ،علم ،ملک

او عالم و علم هر دو عالم دارد          

علم ملک و علم رسل هم دارد

هم ملک کرم و هم علم همه

علم و کرم و کمال آدم دارد

                                                                                      (  اویسی )

می دانید منظور کیه ؟

 


 
دانا کیست ؟ .........پس ........!!! ...
ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: دانا ،توانا ،پس ،توانگر

دانا کیست ؟

آنکه از همه می آموزد .

توانا کیست ؟

آنکه بر احساسات خود حکم می راند .

توانگر کیست ؟

آنکه قناعت پیشه می کند .

پس ، پس ..............!!! ...


 
لطیف اما آموزنده : سوراخ مشترک می دانی کجاست ؟ پس ....
ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: سوراخ مشترک ،منزل همسایه ،فضولی ،چشم چرانی

شخصی به دوستش می گفت : این همسایه ما آدم فضول و چشم چرانی است ، چون هر وقت من از سوراخ دیوار به منزل آنها نگاه می کنم ، می بینم او هم از همان سوراخ به منزل ما نگاه می کند .

                                                                               منبع کتاب کوچک تبسم

( فضولی و چشم چرانی  چطوره ؟ خوبه ، بده ...به عهده خواننده محترم ... )

 


 
حساب زندگی ... داشته باش ...
ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: حساب زندگی ،خوبی ها ،شادی ها ،دعواها

زندگی ریاضیات است :

خوبی ها را « جمع » کنید . دعواها را  « کم » کنید . شادی ها را « ضرب » کنید . دردها را « تقسیم » کنید . از نفرت « جذر » بگیرید . عشق را به « توان » برسانید .

                                                                               منبع : گفته ها و نا گفته ها


 
چند ضرب المثل ....
ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: پدر و مادر ،شمشیر ،جهنم ،کوه و دریا

- آب صاف و روشن ماهی ندارد .

- جهنم پر از آدمهای شلخته است .

- شمشیری علیه مهربانی وجود ندارد .

- عقاب زیرک چنگال خود را پنهان می کند

- نیکی و خیر خواهی  پدر ، بلند تر از کوه است و نیکی و خیر خواهی مادر  عمیق تر از دریاست . پس پدر و مادر ، پدر و مادر و ..................

 


 
عاقبت همنشینی با رفیق بد . هشدار ، هشدار و ...
ساعت ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: رفیق بد ،همنشینی ،هشدار

می دانید نتیجه همنشینی با رفیق بد چیست  ؟ پس با ما باش کلام مولا علی ( ع ) و امام صادق ( ع ) را برات بنویسم . ولی به شرط اینکه دقت کنی ، دقت و ...

امام علی ( ع) می فرمایند : از دوستی با گنهکار هرزه بپرهیزید ، چرا که برای رونق کار خود تو را می فروشد .

و امام صادق ( ع ) مفرماید : کسی که با رفیق فاسد همراه و مصاحب شود سالم نمی ماند و سرانجام به ناپاکی آلوده می شود .

پس هشدار ، هشدار و ...


 
مواظب باش .مواظب باش و .... هوس ، هوس و ...
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: هوس ،سوغاتی ،عشق ،عبث

در جاده « هوس » هیچ کس به مقصد نمی رسد . می دانی چرا ؟

- ناکامی ، سوغاتی سفر به دیار « هوس » است .

- تخم « هوس » محصول عبث می دهد .

- « هوس » ، هووی عشق است .

منبع : کتاب کوچک تبسم

عاقبت بخیر باشید ....ان شاء الله

-


 
کلام نغز حتما بخوان روش فکر کن ...
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: پیامبر رحمت ،کلام نغز ،بدی

این کلام نغز را حتما بخوان روش فکر کن بعد ببین چه نتیجه می گیری ...

هر آن بد رسد به تو ، از ود رسد

نه کسی بی سبب بر کسی بد کند

نخواهی چو بد بینی از روزگار

بیا باش از هر بدی بر کنار

به نظر می رسد این بر گرفته از کلام پیامبر رحمت  ( ص ) باشد : انسان جز از دست خود ، بدی نمی بیند .


 
لطیفه ... تبسم ، تبسم و ... نوروذیان : عروس رفته گل بچینه
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: عروس ،خطبه عقد ،شهرداری ،طنز شیرین

عروس میره گل بچینه ، شهرداری می گیردش !

انواع بله عروس :

کلمه بله هنگام خطبه عقد بسته به نوع عروس خانوم ، انواع مختلفی دارد :

عروس عادی : بله !

عروس کمی لوس : بع ...له !

عروس با کلاس : اوکی !

عروس خارج رفته : یس !

عروس سنتی : آره !

عروس خجالتی : اوهوم !

عروس مغرور : فقط سرش را تکان می دهد !

عروس وحشت زده : ها !

عروس بی حوصله : خوب !

عروس دست پاچه : باشه ، باشه !

منبع : کتاب لطیفه ها و طنزهای شیرین  ( ازدواج و زناشویی )

دنیا را برایتان شاد شاد و شادی را برایتان دنیا دنیا آرزومندم ای هموطن .

                                                                                  عیدتان مبارک


 
لطیفه برای نوروزیان عزیز ... تبسم ، تبسم و ...
ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: معما ،در داروخانه ،ماه عسل ،ریزه میزه

1 - یه معما :

به یه نفر میگن یه معما بگو : میگه اون چیه که درازه ، زرده ، موزه ؟!!

2 - یه لطیفه ریزه میزه :

یه نفر میره ماه عسل ، یادش می ره زنش رو ببره .

3 - ما سه نفر :

بابا ! شما کجا به دنیا آمدی ؟

- اصفهان .

- مامان کجا ؟

- تبریز.

- من کجا ؟

- تهران .

- خیلی عجیببه ، ما سه نفر چطوری همدیگر رو پیدا کرده ایم؟

4 - در داروخانه :

مشتری : آقای دکتر شما برای موهای سفید چی دارید؟ دکتر : « احترام بسیار»

                                                           منبع : کتاب کوچک تبسم

نوروزیان شاد باشید و شاد ...

 


 
12 توصیه به خانواده ها جهت تحکیم ......
ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: 12 توصیه ،خانواده موفق ،فرزندان ،تحکیم

١٢ توصیه جهت تحکیم خانواده :

1 - نظارت بر شیوه استفاده ی فرزندان از شبکه های اینترنتی و دستگاههای خبری .

2 - تشویق فرزندان به پیوند با اماکن مذهبی و مشارکت در جلسات معنوی و مذهبی .

3 - پر کردن اوقات فراغت فرزندان با برتامه های مفید و کیفی .

4 - افزودن شناخت و آگاهی های عمیق در مورد دشمن شناسی و نقشه های دشمن .

5 - وادار کردن اعضای خانواده به مطالعه و پژوهش پیرامون آسیب شناسی بی حجابی و بی عفتی .

6 - مصون سازی اعضای خانواده با ایجاد تعهد در آنها و تقویت حس پاکدامنی و عفاف .

7 - تحکیم پیوند اولیا و مربیان با مدارس و مراکز آموزشی و کسب آگاهی از وضعیت تحصیلی آنان .

8 - رفع نیازهای مادی و معنوی اعضای خانواده در حد توان و اهمیت دادن به نظرات و پیشنهادات آنان .

9 - گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در میان اعضای خانواده و شناخت مراحل و مراتب آن .

10 - ایجاد رابطه با نهادها و سازمانهای مؤثر برای جذب فرزندان و پرورش خلاقیت های درونی آنان .

11 - ترغیب افراد خانواده به روی آوردن به ورزش سالم و ایجاد زمینه ی لازم برای سلامتی روحی و جسمی آنان .

12 - برخورد مناسب و منطقی با مشکلات پیش رو .

هر موضوع دیگری می توان به این موارد اضافه کرد که به حفظ و استحکام خانواده تاثیر گزار باشد .

منبع : مجله پیام زن ش 228 .

امیدواریم زندگی خوشی داشته باشید .


 
15 درس زندگی که در هیچ مدرسه ای یاد نمی دهند !
ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: درس زندگی ،کمال ،موفقیت ،15 درس

در اینجا به درس هایی از زندگی اشاره می کنیم که به راحتی می توانید آنها را بکار بگیرید و موفق شوید . فقط بخوان و کم کم بدان عمل کن ببین چه می شود ......:

1 - به چیزهای بی ارزش نپردازیم .

2 - « زندگی ، غیر قابل پیش بینی است » و ممکن است هر لحظه شما را در فراز و نشیب قرار دهد . در اینجا فقط بگویید « هرگز »

3 - از خسته کننده ترین کلمه هر زبان  « من » پرهیز کنیم .

4 - انسانیت مهمتر از هر چیزیست حتی مادیات .

5 - به غیر از خودتان هیچ کس نمی تواند شما را راضی کند .

6 - درجه کمال و شخصیت برای هر کسی زیباست سعی کنیم این درجه را روز به روز رشد دهیم .

7 - بیاموزید که خود ، دیگران را حتی دشمنانتان را ببخشید .

8 - « خنده »داروی هر « دردی » است ولی نه هر جا .

9 - اراده قوی ، می تواند شما را به موفقیت ها برساند .

10 - تلویزیون مانع پیشرفت است سعی کنیم با ورزش و مطالعه ذهن خودمان را فعال کنیم .

11 - شکست را بپذیریم « توماس ادیسون » با شکست های متمادی توانست به هدف خود برسد . او می گفت : من شکست نخوردم بلکه تنها دهها هزار راه را امتحان کردم که برایم مفید نبود و به نتیجه نرسید .

12 - تغذیه خوب ، استراحت ، ورزش و هوای تازه را فراموش نکنیم .

13 - از اشتباهات دیگران درس عبرت بگیریم . چرا که عمر ما آنقدر زیاد نیست که خود ما همه آنها را تجربه کنیم .

14 - از محبت به دیگران دریغ نکنیم .

15 - آنچنان زندگی کنیم که گویی آخر عمرمان است .

همواره سعی کنیم مهربان ترین و پر محبت ترین آدمها باشیم .تا زمان وداع از دوست زیباییها را تجربه کنیم .

ان شاء الله در تمامی مراحل زندگی موفق باشید و همچنین امیدوارم مطالب برایتان خوش باشد .

منبع  : مجله پیام زن ش 228 البته با کمی تصرف


 
جهاد اقتصادی ... رهبر معظم انقلاب
ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: رهبر معظم انقلاب ،جهاد اقتصادی ،اردوی جهادی ،امیر خوبیها

امروز دلم نوید شادی داده .

انگیزه اردوی جهادی داده .

امروز امیر خوبیها .

فرمان جهاد اقتصادی داده .


 
طهارت نفس ، نفس و ...
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: طهرت ،نفس ،شرارت ،رذایل

طهارت نفس :

می دانید منشأ همه رذایل اخلاقی و افعال زشت ، نفس است .یعنی اگر زبان ، دست ، گوش و چشم انسان ، معصیتی می کنند ، مبدأ آن نفس است مواعظ و نصایح انبیاء و اولیاء این است که نفس را از عیوب پاک کنند . مکتب انبیاء و اولیاء ، برای سازندگی این نفس است . اگر نفس ساخته شد رذایل اخلاقی تمام می شود ، باب همه شرارتهای زبان وچشم و ... مسدود می شود .چون مبدأ تمام شرارتها نفس است پس باید نفس را اصلاح کرد . ( آیة الله بهاء الدینی )

برای مطالعه بیشتر به کتاب سلوک معنوی  توین اکبر اسدی مراجعه کنید


 
حتما بخوان ضرر نمی کنی فقط ... آیة الکرسی
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: خداوند ،آیة الکرسی ،پیام ،غیر خدا

برخی از پیامهای آیة الکرسی :

١ - خداوند تنها زنده جاوید است .

٢ - همه چیز به خداوند بستگی دارد .

٣ - اسلام دین منطق و برهان استت .

۴ - خداوند لحظه ای از تدبیر خود غافل نیست .

۵ - هر زنده ای خستگی و خواب  دارد جز خدا .

۶ - هیچ کس غیر از خدا از خود چیزی ندارد .

٧ - راه حق یکی است ولی راه های انحراف متعدد .

٨ - ایمان به خداوند زمینه ساز رسیدن انسان به نور است .

٩ - حاکمیت و مالکیت حقیقی از آن خداست .

١٠ - رشد ، علم ، امید و آرامش در گرو حرکت در مسیر حق است .

١١ - تکیه به طاغوت و  غیر خدا از بین رفتنی است .

١٢ - عدم پذیرش ولایت الهی موجب انحراف آدمی خواهد بود .

١٣ - کافران در آتش جهنم جاویدان هستند .

١٣ - تأثیر علل و اسباب در نظام هستی به اذن خداوند است .

١۴ - اجباری در پذیرش دین نیست .

١۵ - ایمان به خدا و اولیاء خدا ابدی است .

١۶ - هر و لایتی جز ولایت الهی ، طاغوتی است .

١٧ - شیطان از مصادیق طاغوت است .

١٨- خداوند حال و آینده موجودات را می داند .

١٩- کغار برای همیشه در قهر الهی هستند .

٢٠ - اصحاب طاغوت اهل نار هستند .

                                                                                     فیض اللهی 

( پس حتما آیة الکرسی را زیاد بخوان و در آن تفکر کن . )

                                                                                    التماس دعا

 


 
روشهای صحیح مطالعه
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

روشهای صحیح مطالعه :

1 - مشخص نمودن هدف از مطالعه   .                     2 - داشتن اعتماد به نفس.

3 - برنامه ریزی درست   .                                      4 - حفظ خونسردی خود.

5 - داشتن علاقه   .                                              6 - خسته نکردن حافظه .

7 - تکرار مطالب گذشته  .                                      8 - مکان مناسب و آرام.

9 - داشتن زمان خاصی برای مطالعه  .          10 - نشتن پشت میز های استاندارد  .                                                           11 - داشتن تغذیه مناسب

12 - ایجاد ارتباط بین مطالب . و ...        ( طالبان علم موفق مؤ ید باشید )             

التماس دعا .


 
روسومات و آیین های نوروزی حتما بخوان ولی عمل نکردی اشکال ندارد
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

آیین های نوروزی :

1 - رفتن سر خاک عزیزان از دست رفته

2 - در میان ایرانیان رسم است اولین روز عید را در اماکن متبرکه ( حرم ها و امامزاده ها ...) ویا پیش بزرگترهای خود  مخصوصا پدر و مادر بودن

3 - پوشیدن لباس نو

4 - به همدیگر هدیه دادن مخصوصا به بچه ها

5 - سبزی کاری برای سفره نوروزی

6 - باز کردن سفره نوروزی یادتان باشد قرآن هم باشد

7 - پختن غذاهای خاص نوروزی مثل سبزی پلو با ماهی ، سمنو ، قیمه نثار و ...

8 - سیاحت در میان طبیعت

ان شاء الله خوش بگذره براتون ای هموطن ... التماس دعا


 
مهارتهای زندگی ...بخوان - فکر کن -تا حد امکان استفاده کن
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

عوامل موفقیت در زندگی :

1 - شناخت خود از جهت توانایی،  ضعف ، خواسته ها و ...

2 - داشتن همدلی و درک دیگران

3 - برقراری ارتباط مناسب با دیگران ( داشتن اخلاق اسلامی  اجتماعی )

4 - شناخت صحیح استرس ها و مدیریت درست آنها

5 - مدیریت صحیح هنگام  حل مسائل زندگی

6 -  تفکر زیاد در تمامی مقاطع زندگی

7 - نقاد بودن چرا که موجب درک و فهم بهتری خواهد بود

8 - داشتن هنر تصمیم گیری درست

9 - هنر نه گفتن

10 - داشتن توان لازم جهت مقابله با هیجانات زندگی 11- ...


 
دوستان ...
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

روزگارتان بر مراد

روزهایتان شاد شاد

آسمانتان بی غبار

قلبتان از هر غصه ای بدور

بزم عشقتان پر سرور

بخت و تقدیرتان قشنگ

عمر شیرینتان بلند

سرنوشتتان تابناک ...

 


 
تبریک سال جهاد اقتصادیبه تمام ملت ایران
ساعت ٤:۱۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

سال جهاد اقتصادی  را محضر مبارک حضرت ولیعصر ( عج ) ، رهبر عزیزمان ، به تمام ملت ایران عزیز و ملتهای بیدار دیگر که عید نوروز ارزش قائل هستند بخصوص جانبازان عزیز و خانواده های شهدا تبریک عرض می نمایم ان شاء الله زیر سایه حضرت حق سال خوبی برای تمامی مسلمانان باشد . ( ای هموطن عید مبارک )

آمین رب العالمین